At Kestanesi Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları

At Kestanesi Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları

Atkestanesi, Latince ismiyle Aesculur olarak bilinen bir bitki türüdür. Atkestanesi ağacı yaklaşık olarak 39 metre uzunluğuna kadar uzayabilen bir ilaçtır. Yaşlı olan ağaçlar da dalları genellikle kıvrılır ve uç kısımları da sarkık bir şekilde olur. Yaprakların genişliği genellikle 13-20 cm uzunluğunda bulunur. Çiçekleri ise yaprakların kökünde bulunan sarı, beyaz ve pembe lekeli şeklindedir. Her salkımda meyveler gelişir. Meyve atkestanesi olarak bilinen somun benzeri yeşil ve dikenli bir meyvedir.

Atkestanesinin ismi eski dönemlere kadar yayılır. Yıllar önce bu ağaç atların nefes alma yeri olarak kullanıldığı için ismi de bu şekilde kalmıştır. Kullanmaya karar verdiğiniz zaman bilinçli bir şekilde tüketmek gerekir. Toplama aşaması da oldukça zor olduğu için mutlaka bilen bir kişi tarafından toplanması gerekir. İhtiyacınız olanı toplamak yeterli olacaktır.

Atkestanesi cilt üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu etkilerden en çok dikkat çeken kısmı ise leke çıkarıcı özelliği olmasıdır. Ciltte bulunan güneş lekeleri ve sivilceleri atkestanesi kremi ve jeli rahatlıkla çıkartır. Ciltte sürekli olarak çıkan sivilceler de atkestanesi kremiyle birlikte çıkacaktır. Atkestanesini ciltte çıkan sivilceye az bir miktar uygulamak yeterli olacaktır. Kırmızı kılcal damar belirginliği şikayeti olan kişiler için atkestanesini kullanmak olumlu sonuç verecektir. Doğru tüketildiği zaman cildin renk tonunu da ayarlayacaktır. Bu nedenle atkestanesinde doğru kullanım çok önemlidir. Dozu aşmadan yeterli seviyede kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Atkestanesi Nerede Yetişir?

Atkestanesi, Pindus dağları ormanlarında ve Güney Doğu Avrupa’nın Balkan ormanlarında küçük bir bölgede yetişir. Avrupa’nın birçok bölgesinde, İsveç’te ABD ülkesinde ve Kanada’da bulunan ormanlarda da çok sık yetiştirilir. Atkestanesi çiçeği, Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’in simgesi olarak bilinir.

Dünya çapında ılıman ülkeler de ve geniş bir alanda yetişen, sokak ve parklarda da yaygın olarak karşılaşılan bu bitki yıllar boyunca kullanılmıştır. Birinci Dünya Savaşı döneminde insanların atkestanesi toplaması için kampanyalar başlatılmıştır. Atkestanesi o dönemler de nişasta kaynağı olarak kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşında ise tamamen toplatılmıştır.

Atkestanesi tohumları alkaloid saponinler içerdiği için biraz zehirlidir. Her ne kadar dokunmak tehlikeli olmasa da yenildiği zaman hastalıklara sebep olabilir. Atlar tarafından tüketildiği zaman titremelere ve koordinasyon eksikliğine sebebiyet verebilir.

Tohumları örümcekleri kovabilecek düzeydedir. İçinde bulunan maddeler sayesinde örümcekler kovulabilir. Kişisel bakım ürünleri arasında yaygın olarak kullanılan bir üründür. Atkestanesi meyvesinin işlenmiş hali kozmetik ve ilaç sanayisinde çok sık olarak kullanılır. Uzun süreli olarak kullanılan krem insan sağlığı ve cilt sağlığı açısından iyi sonuçlar elde eder. Varis, burkulma, kırık ve eklem ağrılarında fazlasıyla etkisi olan bir kremdir.

Regl döneminde ağrı yaşayan kadınlat için vazgeçilmez bir ilaçtır. Acı azaltıcı etkisini de göstermektedir. Kremle yapılan masajlar karın ve kasık ağrılarına iyi gelecektir. Atkestanesi işlem gördükten sonra damıtılır ve ortaya çıkan atkestanesi yağı birçok noktada kullanılır. Yağın özellikleri kan dolaşımında etkilidir. Kan akışını hızlandırdığı için metabolizmayı normal haline sokar.

Atkestanesi Faydaları

Atkestanesi ürününü kullanmaya karar verdiğiniz zaman ne için kullanmak istediğiniz önemlidir. Çok fazla dozunu arttırmadan kullanmak daha iyi olacaktır.

 • Atkestanesi öğütülerek toz haline getirilmesi gereken bir üründür.
 • Bir bardak suya karıştırılarak günde iç kere basur, varis gibi ilaçlar için kullanılabilir.
 • Nezle ve nefes darlığı meydana geldiği zaman bu karşımı kullanmak faydalı gelebilir.
 • Tohumu romatizma ve mafsal ağrılarına da iyi gelir.
 • Kabuğu kaynatılarak içildiği zaman soğuk algınlığına, hazımsızlığa ve ateş yükselmesine iyi gelir.
 • İnce kıyılmış kestaneleri suda haşlayarak tüketebilir veya yapraklarını da çay olarak yaparak günde 1-2 bardak olacak şekilde içebilirsiniz.
 • Atkestanesi aynı zaman da ileri prostat tedavisinde de kullanılır
 • Egzama, adet ağrısı, öksürük, kemik kırıklığı, eklem ağrısı gibi durumlarda da karışım yaparak faydalanabilirsiniz.
 • Atkestanesinde kanı incelten madde bulunur. İçerisinde bulunan bu madde sıvının damarlardan sızmasını zorlaştırır ve ödemi engeller.
 • Bol miktarda antioksidan içerdiği için kanser ve iltihaba karşı korur.
 • Cildi korur ve kan şekerini düşürür.
 • Bağırsak ve mesane sorunlarına iyi gelir.
 • Kan pıhtılaşmasını ve kan basını azaltır.
 • Enfeksiyonlarla mücadele eden bir etkiye sahiptir.
 • Egzama ve cilt rahatsızlığınız varsa kısa sürede çözüm sağlayan bir meyvedir.

Atkestanesi Zararları

Kullanılan her ürünün yararı olduğu kadar zararı da bulunur. Atkestanesini bilinçli bir şekilde kullandığınız zaman yararları oldukça fazla olacaktır. Ancak aşırıya kaçtığınız zaman yan etkileriyle de karşılaşmak mümkün. Atkestanesi şifalı bir ürün olarak bilinse de mutlaka bir doktora danışarak kullanmak gerekir. Çünkü bu gibi bitkisel ürünler zaman zaman farklı olumsuz etkiler ortaya çıkartabilir. Yan etkileriyle karşılaşıldığı zaman ürünü bırakmak en sağlıklısı olacaktır.

 • Atkestanesi bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman kişilerin hayatlarını riske atmaya neden olabilir.
 • Kestane zehirleyici bir etkiye sahiptir. Doğru bir şekilde temizlenerek zehirden arındırılması gerekir.
 • Yaprak ve meyvesinde zehirler bulunur. Bu nedenle sadece tohumlarının kullanılması önerilir.
 • Kan dolaşımını hızlandıran at kestanesi, kanı incelten ilaçlarla birlikte kullanılmaması önerilir
 • Kanama gibi problemleri olan ve kan hastalığı olan kişilere atkestanesi daha çok zarar verecektir.
 • Fazla tüketim sonucunda böbreklere zarar verebilir.
 • Hamile ve emziren annelerin doktor kontrolünde kullanımı önerilir.
 • Sürekli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa bu durumu mutlaka doktora danışın. Bu gibi durumlar da doktorlar genellikle kullanımı çok sağlıklı bulmazlar. Bu konuda dikkatli olmak sağlık açısından da iyi olacaktır.
Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!