Badminton Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Badminton Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Tüytop olarak da bilinen badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenise benzeyen bir oyundur. Bahsi geçen tüylü top kaz tüyünden yapılmaktadır. Bu top ve raketle oynanan badminton oyununda temel kural ve amaç topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamaktır. Kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın tüm yaş grubundan insanların yapabileceği nadir spor dallarından bir tanesidir. Çünkü kişiyi zorlamayan ve aşırı yüklemenin kötü sonuçlarının ortaya çıkmayacağı keyifli bir oyundur. Tenis oyunları gurubundan olmasından dolayı rakipler arasında bir net yani file bulunmaktadır. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar. Kaz tüyünden yapılan tüytop çok hafif olduğu için yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde keyifle oynanabilen oyunlardandır.

Badminton’un Tarihçesi

Badminton’un tarihi M.Ö. 5. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu dönemde Çinlilerin, Badminton’un atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyunu oynadıkları bilinmektedir. Yine badmintona benzeyen başka bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan’da “Poona” adıyla oynanmaktaydı. Birçok kuralı ve oynanış biçimi açısından bugünkü badmintona benzeyen bu oyunu burada gören İngiliz subaylar, 1860 lı yıllarda ülkelerine döndüklerinde oyunu ülkelerine getirmişlerdir. Beauford Dükü’nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi’nde oynamışlar ve Badminton ismi de buradan gelmektedir. Daha sonra, birçok ülkeye yayılan badminton sporu için 1934 yılında Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur.

Badminton, olimpiyat sahnesine ilk kez 1972 Münih oyunlarında gösteri oyunu olarak çıkmıştır. 1988’de Seul’de bir kez daha denenen ancak yine asıl spor ünvanını alamayan badminton, 1992’de Barselona’da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Çin ve Endonezya gibi Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere de bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton ilk oynandığı yıllardaki özgünlüğünü hala koruyan bir oyundur. Yani oyun 1800’lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.

Türkiye’de Badminton

31 Mayıs 1991 tarihinde kurulan Türkiye Badminton Federasyonu 3 Kasım 1991’de 104. Üye olarak Uluslararası Badminton Federasyonu tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir. Türkiye Badminton Federasyonu’nun kurucu başkanı ve ilk başkanı Badmintonun ülkemizdeki ilk antrenörü ve hakemi olan İrfan Yıldırım’dır. Türkiye’de henüz yeni sayılan ve kısa bir özgeçmişe sahip olan badminton son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olduğundan dolayı toplumumuzun her kesiminde büyük bir ilgi görmüştür.

Badminton Milli Takımımız ilk milli karşılaşmasını İzmir’de Kazakistan Milli Takımı ile yapmıştır. Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvasıdır. Turnuva 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. 2001 yılında İstanbul’ da yapılan İstanbul Badminton Open’e Türkiye’nin genelinden ve Avrupa’dan yaklaşık 400 civarında sporcu katılmıştır. İstanbul’ da gittikçe yaygınlaşan badminton için 84 ilköğretim ve spor kulübü bulunmaktadır.

Oyunda Geçen Tanımlamalar

  • Oyuncu: Oyunu oynayan herhangi bir kişi.
  • Karşılaşma: Karşı taraflar arasındaki esas karşılaşma, müsabaka
  • Tekler: Karşılıklı birer oyuncunun oynadığı müsabaka
  • Çiftler: Karşılıklı iki oyuncunun oynadığı müsabaka
  • Servis atan taraf: Oyunda servis atma hakkına sahip olan taraf.
  • Servisi karşılayan taraf: Servis atan tarafın karşısında bulunan ve servisi karşılayan taraf.
  • Ralli: Servis atışı ile başlayan ve top oyun dışında kalana kadar devam eden bir ya da birden fazla vuruş dizisine verilen ad
  • Vuruş: Oyuncu raketinin oyun esnasındaki herhangi bir ileri hareketi.

Badminton Teknik Ölçüleri 

File boyu=155 cm
Raket boyu=65.5 cm
Saha boyu en=610 cm
Saha boyu boy=1340 cm
Top boyu değişebilir olmakla birlikte ortalama 3.5 cm dir.

Badminton’da Kullanılan Malzemeler

1 adet (kuş adlı)tüylü top, 2 adet raket ve yaralanmaları engellemek için esnek ayakkabılar gerekmektedir. Badminton teorik olarak rüzgar alan yerler hariç, her yerde oynanabilen bir oyundur. Oyun için en ideal alanlar kapalı spor salonlarıdır. 6.10m X 13.40m uzunluğunda bulunan kortu ile çok fazla yer işgal etmeyen bir oyundur.

Badminton’un Genel Kuralları

Badminton hem teke tek hem de ikişer kişilik gruplar halinde oynanabilmektedir. Ekipmanları iki raket ve kaz tüyü toptur. Sahanın ortasında yer alan filenin yüksekliği 1,55 metredir.

Badminton’un temel prensibi topu karşı tarafa geçirmek ve böylelikle puan kazanmaktır. Sadece servis kullanan sporcu ya da sporcular puan kazanabilirler. Her bir set 15 puandan oluşmaktadır. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanmaktadır. Eğer karşılaşmada bir puan fark varsa fark 2 puan oluncaya dek oyun oynanmaya devam edilir. Oyunun başlangıç vuruşu hakemin yazı / tura atışı ile belirlenir. Yazı / turayı kazanan taraf isterse topu isterse yarı sahayı seçme hakkına sahip olur. Oyun servis atışı ile başlar. Servisi kullanan sporcu topu karşı tarafa gönderir. Bu başlangıç vuruşu sırasında iki ayak da mutlaka yerde olmalıdır. Eğer yerde olmazsa faul kabul edilir.

Badminton beş grupta oynanan bir oyundur. Bu gruplar tek erkekler, tek bayanlar, çift erkekler, çift bayanlar veya karışık olabilmektedir. Yani hem grup olarak hem de kişisel olarak oynanabilen bir oyundur. Oyundaki en önemli ayrıntı sağ ayağın her zaman önde olmasıdır. Sağ ayak topu beklerken önde olmalı, topu kurtarırken ise hareketli olmalıdır. Bunun nedeni alınan topların sağ ayak ile daha kolay kurtarılmasıdır.

Servis atılırken top bel seviyesini geçmemelidir. Servis atan sporcu atışını eğer tek ise sahanın solundan, çift ise sahanın sağında kullanır.

Örneğin sayısı 3 olan sporcu servisi soldan kullanır, sayısı 4 olduğunda da sağa geçer. Servis atışının sahanın çapraz bölgesine atılması zorunludur. Bu yüzden servisi karşılayan sporcu diğer sporcunun karşı çaprazında bekler. Servis atıldıktan ve karşılandıktan sonra oyuncular artık sahanın herhangi bir yerinden vuruş yapabilirler. Servis esnasında tüylü topun mantarlı kafası aşağıya doru bakmak zorundadır. Servis kullanan kişi kural gereği zıplayamaz.

Top fileyi aşıp rakip sahaya ulaşamazsa, çizgilerin dışına çıkarsa, oyun alanının tavanına çarparsa ve ya tavan olmayan yerlerde boy hizasını geçerse oyun dışına çıkmış kabul edilmektedir. Eğer oyun ikişer kişilik takımlar şeklinde yapılacaksa saha hem enden hem de boydan 42 cm daha genişletilir. Oyun genellikle üç setten oluşur. 15 puana iki farkla ulaşan ilk oyuncu ya da oyuncular seti kazanır.

Badminton oyununun icadından beri kuralları dilden dile sözlü bir şekilde aktarılarak gelse de bu kuralları yazılı olarak ilk kez ünlü badminton oyuncusu J.L. Baldwin düzenlemiştir. 1874 yılında İngiltere’de kurulan badminton kulüpleri de bu kuralları benimsemiş ve oyunları bu kurallar çerçevesinde oynatmışlardır. 1934 yılında artık uluslar arası bir öneme sahip olan oyun için Uluslar arası Badminton Federasyonu kurulmuştur. Danimarka, Çin, Endonezya ve İngiltere 1934’ten bu yana badminton’da dünyanın önde gelen ülkeleridir. Eğlence amaçlı yapıldığında gerçekten çok eğlenceli ve kolay bir spor olmakla beraber profesyonel olarak yapıldığında zor bir oyundur. Profesyonel olabilmek için 7 yaşından itibaren düzenli olarak çalışmak gerekmektedir.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!