Bakır Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Bakır Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Enerji taşları geçmişten günümüze kadar büyük bir ilgi görmüştür. Bazı taşların olumsuz enerjileri aldığı, bazı taşların bazı hastalıklara iyi geldiği, kimi taşların stresi aldığı, nazardan koruduğu hatta ömrü uzatan taşların olduğuna bile inanılır. Bu doğal taşlar mitolojik bir inanç da olsa manyetik etkilerinin olduğu söylenebilir hatta denizden çıkarılan taşların spa da kullanılması buna örnek olabilir. Bu taşlardan biride bakır taşıdır. Bu yazımızda onunla ilgili bilgiler vereceğiz.

BAKIR TAŞI NEDİR?

Tavus kuşu taşı veya malakit taşı da denilen bu taşlar, bakır yataklarında veya bu yataklara yakın yerlerde bulunur. Oldukça değerli bir o kadar da hassas olan bu taşlar mücevher yapımında kullanılırken çok dikkatli kullanılır. Çünkü çok hassas olduklarından elle bile kırılabilirler. Genellikle yeşil ve siyah renktedirler. Dışı zehirli rahatsız edici bir gazla kaplıdır. Bu yüzden yontulmadan yada cilalanmadan kullanılması mümkün değildir. Girintili çıkıntılı yapısı ile mercan taşlarını anımsatan bu taşlar oldukça manyetik etkiye sahip olduklarından kullanılırken dikkat edilmelidir.

BAKIR TAŞININ ÖZELLİKLERİ

Bu taşlar oldukça özel taşlardır. Birçok farklı özelliği olduğuna inanılır bunlardan bahsetmeden önce, enerjik taşların özelliklerine göre birçok alanda kullanıldığını söylemek istedim. Örneğin stresi azaltan taşların astroloji de kullanılması, geçmiş rahatsızlıklarının etkilerini ortaya çıkaran bazı taşların alternatif tıpta kullanılması, renklerinin ve enerjilerinin insana rahatlık verdiği düşünülen taşların felsefe de kullanılması gibi birçok örnek verilebilir.

Şimdi gelelim bakır taşının önemli özelliklerine. Bakır taşı manyetik özelliğinden dolayı geçmişte yaşanılan bir rahatsızlık sonucu vücutta oluşan iç hasarların dışa yansımasını sağlar. Ağrı olan bölgeye koyup bu taşla masaj yaparsanız ağrının azalmasını sağlayacaktır. Stresi azalttığı da bir başka kaynakta geçmektedir. Özellikle sınav dönemindeki öğrenciler bu taştan yapılmış kolyeler, takılar takarlar. Negatif enerjileri toplayarak pozitif enerji yayılmasını sağlarlar. Oldukça pahalı ve gösterişli taşlardır. Bazı kaynaklarda kısmet açıcı olarak geçen bu taş gebelik sürecinde de annenin yanında taşıyarak doğum kaygısını azaltacağına inanılır. Biraz da dış görünüşünün özelliklerinden bahsedelim.

RENGİ: Çok değerli ve bir o kadar özel olan bu taşların kendilerine has bir rengi vardır. Buda orijinal olmalarına ve çakmalarının hemen anlaşılmasını sağlamaktadır. Yeşil, koyu yeşil, siyah, zümrüt karışımı bir renktedir ayrıca çıkıntılı yapılarındaki bantlar hardal sarısı ve lacivert bir görünüme sahiptir. ŞEKİLLERİ: Bakır yataklarında ve bunlara yakın yerlerde bulunması şekil olarak da has bakıra benzemesini sağlamıştır. Kırılgan bir yapısı olmasının yanında girintili çıkıntılı ayrıca çok fazla pürüzlü ve yer yer bantlı bir yapısı vardır. Deniz mercanlarının yeşili ve daha küçük kitlelerle kalıplaşmış hali gibi de diyebiliriz. BOYUTLARI: Topraktan çıkarıldıkları ilk zamanda ki boyutu 3 ile 5 kilo arasında ve 40 – 80 cm arasındadır fakat oldukça hassas olan bu taşlar çıkarılırken çok fazla parçaya bölünürler. Bu durumda gerçek boyutları hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Mücevherlerde kullanıldıkları zaman da kırılgan özelliğinden dolayı oldukça küçük parçalar olarak kullanılır. FİYATI: Türkiye’de bakır yataklarının çok fazla bulunmasından dolayı bu taşların bulunduğu yataklarda oldukça fazla bulunmaktadır. Nitekim işletecek sanayiye sahip olmadığımızdan bu taşlar ham olarak yurt dışına satılmakta ve mücevherlere işlenmiş şekilde biz tekrar sattığımız devletlerden almaktayız. Tabi ham haldeki hali ile işlenmiş hali arasında oldukça büyük bir maddi fark vardır. Bu yüzden bu taşlar çok maliyetli değerli taşlardır. Kimi iş adamları bu taşların koleksiyonunu yapmaktadırlar. BULUNDUĞU YERLER: Her zaman dediğimiz gibi bakırın çıkarıldığı yerlerle orantılıdır bunlar; Artvin Murgul, Rize Çayeli, Kastamonu Küre ve Ergani de çoğunlukta bulunmaktadır. Ham olarak alıp kullanmak pek mümkün olmadığından genelde internet üzerinden veya değerli taşların satıldığı mağazalardan temin edilir.

BAKIR TAŞININ FAYDALARI

  • Yeşil renginin ve manyetik özelliğini verdiği sakinleştirici özelliği vardır. Antik çağda insanların gece olunca görünmeyen bazı varlıkların insanlara zara vermeye geldiği zaman bunu farkına vardıklarını ve dikkat çekmemek için sakinleştirici yönü olan bu taşları evlerinde odalarında taşıdıkları öne sürülüyor. Ayrıca negatif havayı içine çekerek kavga sırasında tarafların rahatlamasını sağladığı söylenir.
  • Kişini daha önce ki bir olayda yada durumda göstereceği tepkiyi, karşılığı içine atması durumunda içinde sürekli biriktirmesi ve bu gerilmiş bıkmış, taşmış ruh halinin dışarı çıkarılmasına fayda sağlar.
  • Uyku problemlerine de iyi gelmektedir. Eğer uyku probleminiz varsa, sürekli dönüp durup uyuyamıyor ve huzursuzsanız, sürekli kabuslar görüyor ve derin uyku çekemeyip sürekli uyku uyanıklık hali içinde uyanıyorsanız, yastığınızın altına bu taşı koyabilirsiniz kısa zamanda faydasını göreceksinizdir.
  • Özgüven arttırıcı etkisi vardır geleceği planlamanızda veya hedeflerinize adım adım yaklaşmanıza yardımcı olacak enerjiyi sağlar. Bu biraz psikolojik bir durumdur şöyle ki insan beynini neye inandırırsan o yönde işler gerçekleşir. Başarılı bir yolda ilerlemeye karar vermiş ve bu yolda gerekli çalışmayı yaparken bu taşın size uğur getireceğine inanırsanız manyetik etkisi sayesinde evren de size pozitif olarak dönecektir.
  • Nazara karşı da nazar boncuğundan sonra en etkili taşın bu olduğunu söyleyebiliriz. Dışarda kii tüm kötü gözlere karşı koruyucu etkisi vardır. Mitolojik olan bu inanç şöyledir; taşın güzelliğinin, parlaklığının ve gösterişli oluşunun dışarıdan kişiden daha fazla dikkat çektiği düşünülerek gözlerin kişiye değil de taşa odaklanıldığı düşünülüp kötü gözlerinde kişiden önce taşa değdiği düşünülür.
  • Kişiye şans getirdiğine inanılır. Hatta milli piyango yada şans oyunlarında kişiler bu taşlardan yanlarına alırlar. Tarih boyunca güzel şeylerin beraberinde daha da güzel şeyler getireceğine inanılmıştır. Bu yönde taşın parlaklığının ve güzelliğinin onlara şans katacağı düşünülür.
  • Heyecan ve geçmiş korkularının aşılmasında enerjisinin etkili olduğu söylenir. Bazı enerjilerin ve bazı taşların insan ruhunun ve duygu durumunun üzerinde etkili olduğuna inanılır. Örneğin ünlü moda tasarımcılarının yaptıkları defilelerde neden bol taşlı takılar taktığını düşünürsek, o an ki stresi, kaygıyı, korkuyu almaları için olduğunu söyleyebiliriz.
  • Duygusal insanların duygu geçişlerinde kullanılması önerilir. Duyguları kontrol etme veya düzene sokmak gibi faydaları da vardır. Ama eğer çok fazla duygusalsanız taşın da etkisiyle daha çok duygu karmaşası yaşayabilir buda bünyenizde psikolojik sorunlara neden olabilir o yüzden bu taşlar kullanılırken çok dikkat edilmelidir. Negatif enerjileri çektiği içinde kullanırken çok sık yıkanmalı hatta ilkl alındığı zaman yıkanmadan takılmamalı kullanılmamalıdır.
  • İçindeki kötü hislerin düşüncelerin dışa vurulmasını sağlar. Kimseye anlatamadığımız yada içimize attığımız sürekli kötü düşünmemiz astroloji de iç kararması olarak geçer bu durum psikolojik gibi görünse de kanser gibi birçok fizyolojik hastalığa neden olabiliyor. Hani derler ya dertten veba oldu diye buda böyle bir şeydir. Bu taşların böyle kötü enerjileri çekerek dışa vurulduğuna inanılır.
  • Kişinin geçmişte yaşadığı bir rahatsızlığın görünmeyen etkilerini dışa vurmasını sağlar. Özellikle çok fazla ilaç kullanan insanların içlerinde belli bir kimyasal birikimi oluşur. bu taşlar bu birikimi açığa çıkarır.
Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!