Başımın Arkası Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Başımın Arkası Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Baş ağrısı hemen herkesin sıkça yaşadığı bir durumdur. Yaşanılan bu ağrının ani ve şiddetli olması, ilaç tedavisine yanıt vermemesi, ya da önceki ağrı geçmişine göre farklı bir alanda hissedilmesi altında yatan başka bir hastalığı haber veriyor olabilir. Baş ağrısı gelişen teknoloji ve iş dünyası nedeniyle günümüz insanın en sık yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun genellikle ağrı kesici, uyku ve dinlenmeyle geçiştirilerek çoğu zaman önemsenmemektedir. Oysa baş ağrısının birçok çeşidi vardır ve her birisinin ayrı ayrı nedenleri bulunmaktadır.

Baş ağrısı milyonlarca kişiyi etkileyen, özellikle stresin ve elektronik cihazların yarattığı kirliliğin yoğun olduğu günümüz çalışma hayatının insan vücudunda yarattığı bir yan etkidir. Bu ağrılar bazen başın genelini, bazen sadece ön kısmını ya da bazen arka kısmını etkisi altına alabilmektedir. Kişinin iş yerinde ya da okuldaki performansını düşüren bu baş ağrıları aynı zamanda konsantrasyonu ve kişinin hayat kalitesini bozmaktadır. İleri derece baş ağrısı ise yemek yerken, konuşurken ya da en küçük bir harekette bile şiddetini arttırabilir, günlük yaşamı olumsuz yönde aksatabilir.

Baş ağrısı neden olur?

Bazı baş ağrısı türleri susuzluk, yorgunluk, stres, depresyon, yüksek tansiyon, adet dönemi ya da migren gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bazı baş ağrıları ise beklenmeyen önemli bir hastalığa işaret edebilir. Dolayısıyla baş ağrıları iki grupta toplanabilir. Bunlar primer baş ağrıları ve hastalık kaynaklı baş ağrılarıdır. Primer baş ağrıları; migren, vasküler baş ağrıları ve gerilim tipi baş ağrısı iken hastalık kaynaklı baş ağrıları; metabolik hastalıklar, damar hastalıkları, kafa travmaları, beyinle ilgili hastalıklar, enfeksiyonlar, sinüzit ve nevralji gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Çok Şiddetli ve Ani Gelişen Ağrılara Dikkat !

Özellikle sabah saatlerinde daha fazla görülen bu tarz ağrılar bir beyin tümörünün habercisi olabilir. Kişinin o güne kadar hiç yaşamadığı kadar yoğun olan bir baş ağrısı ile ortaya çıkan belirtilerin ardından genellikle bilinç kaybı gelir. Bu belirtilere uzun süren bulantılar, kusmalar, görme ve konuşma bozukluğu eşlik edebilir.

Hangi uzmana başvurulmalı?

Sürekli bir baş ağrısı günlük hayatınızı ve konsantrasyonunuzu olumsuz etkileyeceği gibi başka hastalıkların da habercisi olabileceğinden dolayı, eğer şikayetleriniz geçmiyorsa en kısa sürede bir nöroloğa görünmenizde fayda var.

Baş Ağrısının Yeri Sorunu Anlamaya Yardımcı Oluyor!

Baş ağrıları genellikle yaygın bir şikayettir ve ağrının özellikleri, başta hangi bölgede olduğu, ağrının tanısı hakkında fazlasıyla bilgi verir. Ağrılar bazen tüm baş bölgesini etkilerken, bazen sadece belli lokasyonlarda görülmektedir. Ağrı türleri ve yerleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ;

Gerilim Tip Baş Ağrısı:

En yaygın baş ağrısı türü olan gerilim tip ağrı toplumun %40’ında görülmektedir. Genellikle enseden gelir. Başın arkasında yoğundur. Fakat başın tamamını kapsar. Ağrı şiddeti düşüktür. Günlerce sürebilir.

Migren:
En bilinen baş ağrısı olan migren şiddetli, ataklar halinde gelir. Tüm baş ve alın bölgesinde görülebilir. Işık, ses, koku hassasiyeti vardır. Bulantı-kusma olabilir.

Küme Baş Ağrısı
Migren kadınlarda, küme baş ağrısı ise erkeklerde yaygındır. Tek taraflı gözü tutan çok şiddetli ağrıdır. 1-1,5 saat kadar sürer. Belli dönemlerde gelir ve geldiğinde günün aynı saatlerinde tekrarlar. Ritmik özelliği çok tipiktir.

Sinüzit:
Alında ve burun kökünde ağrı yapabilen ancak sürekli tekrarlamayan bir ağrı tipidir.
Trigeminal Nevralji:
Yüzün yarısında çakma tarzında ağrılar yapar. Anlık, elektriklenme ve çarpma tarzında ağrı olur. Saniyelerle olup geçer.

Başın Arka Kısmındaki Ağrı

Başın arka kısmındaki ağrılar ön kısmını etkileyen ağrılar kadar sık görülmemektedir. Bu ağrılar aslında genel olarak migren, baş ve boyun bölgesinde oluşan kas spazmları ya da gerginlik nedeniyle oluşabilir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte başın arka kısmındaki ağrılar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genellikle stres, depresyon, erginlik ve migren gibi nedenlerle görülen baın arka kısmında yaşanan ağrılar özellikle masa başı çalışanlarda görülmektedir. Çünkü bu hasta grubu uzun süre aynı pozisyonda durdukları için boyun bölgelerindeki kaslarda basınç oluşmaktadır. Bu basınç da bir süre sonra taşıyıcı kaslarda ağrılara neden olur. Kısaca yanlış duruş, egzersiz eksikliği, boyun bölgesi yaralanmaları gibi nedenler başın arka bölümünde yaşanan ağrıların temel nedenleridir.

“Başımın arkası ağrıyor, ne yapabilirim?” diyorsanız ağrınızı hafifletmek için saç derisine ve boyun bölgesine masaj yapabilirsiniz. Ancak ağrılar sürekli oluyorsa ve şiddeti artıyorsa altında yatan başka bir neden olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir nörologa muayene olmalısınız.

Baş Ağrısı Şikayeti İçin Sürekli Ağrı Kesici  Kullanmak Doğru mu?

Ağrı kesicilerin baş ağrısı nedeniyle sık ve düzenli kullanılmaları böbrek, mide gibi organlar üzerinde hasarlar bırakabilir. Bu nedenle uzun süreli ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca eğer baş ağrınız için haftada birden fazla ağrı kesici alma ihtiyacı hissediyorsanız mutlaka bir nöroloji uzmanı ile görüşmelisiniz.

Baş ağrım var, telaşlanmalı mıyım?

  • Eğer aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını taşıyan ağrınız varsa hemen nöroloji doktoruna gidin:
  • Özellikle yeni başlayan ve daha önceden yaşamadığınız tipte bir baş ağrısı yaşıyorsanız,
  • Hayatınızda hiç yaşamadığınız kadar şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız,
  • Gece ağrıyla uykudan uyanma, bulantı, kusma gibi şikayetleriniz varsa doktorunuz sizden beyin filmi isteyecektir.
  • Baş ağrısı nadir de olsa beyin tümörlerinin ve beyin kanamalarının habercisi olabilirler. Bu gibi durumlarda hızla beyin görüntülemesi yani MR veya tomografi yapılarak sonuca gidilmelidir.

Oksipital Nevralji (Başın Arka Kısmında Yaşanan Ağrı Durumu)

Oksipital nevralji, genellikle başın arka tarafında ve kulak arkasında boynun üst bölümünde elektrik çarpması gibi bir his ve kronik bir ağrı ile kendini gösterir. Tipik bir oksipital nevralji ağrısı boyunda başlar ve yukarıya doğru yayılır. Bazı kişilerde kafa derisi, alın bölgesi ve gözlerin arkasına da sirayet edebilen ağrı esnasında kafa derisi dokunmaya karşı hassas, gözler ışığa karşı duyarlı olabilmektedir.

Tedavi genellikle semptomatiktir ve mutlaka masaj ve dinlenme önerilir. Bazen, özellikle şiddetli ağrılarda antidepresanlar kullanılabilir. Bu tedavilere rağmen düzelmeyen durumlarda cerrahi tedavi yapılabilir. Sinir üzerindeki, siniri sıkıştıran kılıf kesilerek Oksipital nevralji semptomları cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda baş ağrıları yaşandığında titizlikle ve hızla incelenerek altta yatan esas nedenin bulunması önemli bir faktördür. Migren aslında çocuklarda da sık görülen bir hastalıktır. Ve tedavi edilmediği takdirde çocuğun konsantrasyon kaybından kaynaklı ciddi okul ve davranış problemleri ortaya çıkabilecektir. Çocuklardaki baş ağrıları da yetişkinlerdeki gibi ciddiyetle ele alınmalıdır ve tedavi edilmelidir.

Genel olarak görülmektedir ki baş ağrılarının birçok nedeni ve birçok çeşidi vardır. Ve günümüzde bu ağrılarla karşılaşmayan bireyler yok denecek kadar azdır. Örneğin ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre hastaneye başvuran hastaların 2/3’ünde baş ağrısı görülmekte, bunlardan 1/3’ününse sadece baş ağrısı şikayeti için hastaneye başvurduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle söz konusu ağrılar hafife alınmamalı ve dikkate değer bir artış ya da farklılık sergilediği anda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!