Bitkisel Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bitkisel Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bitkisel Enerji Kaynağı Nedir?

Tüm bitkilerin yaşam ve enerji kaynağı güneştir. Güneş bitkilerin büyümesini gelişmesini enerji ve besin üretmesini sağlayan en doğal kaymaktır. Doğada her şey bir döngü içerisindedir. Bununla birlikte bu doğal döngü sürekli devam eder. Bu döngü şöyledir.

Ağaçlar topraktan mineral tuz ve suyu alır yaktığımız odunlar ve yakıtlar havaya karışır bu yakıtlar havaya büyük oranda karbondioksit salar bu karbondioksiti topraktan mineraller ve besinlerini alan ağaç bu karbondioksiti alır ve oksijene dönüştürerek doğaya salar. Oksijen yoğunlaşır ve havanın yapısına katılır.

Havanın yapısına katılan oksijen yağmur kar gibi doğa olayları sayesinde suyun yapısına karışır bu suyu yine topraktan ağaç alır ve bu döngü böyle devam eder bütün bunları yapacak enerjiyi bitkiye güneş sağlar.

Bitkisel Enerji Kaynaklarının Çeşitleri

Doğadaki tüm canlılara enerji sağlayan kaynağın güneş olduğunu söylemiştik. Peki tek başına güneş bu enerjiyi sağlamada yeterli olur mu? Tabi ki güneşle birlikte birçok etken vardır. Doğanın bir döngü içinde olduğunu söylemiştik güneş enerjiyi sağlar ama bu döngünün tamamlanması için su mineraller ve canlıya ihtiyaç vardır.

Bu döngü içerisinde hangi parça eksilirse döngü tamamlanamaz doğanın da düzeni bozulmuş olur. Bununla birlikte yaşamamız için gerekli olan temel maddelerden biri olan oksijenin yeterli miktarda karşılanmayacağını belirtmek isteriz güneş su toprak ve canlının bu yönde ayrılamaz bir bileşim olduğu unutulmamalıdır. O zaman güneş ile birlikte daha birçok enerji kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu enerji kaynakları bu doğal döngünün oluşması için gerekli enerji ve besinin sağlanmasında büyük rol oynar. Bu bitkisel enerji kaynakları ise çeşitlilik göstermektedir. Bunlar güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalga enerjisi ve biyo gazdır. Bu enerji kaynakları farklı birçok alanda kullanılır. Aşağıda bunlardan ve kullanım alanlarından bahsettik.

1-) Güneş Enerjisi:

Güneş canlılar için en önemli yaşam kaynaklarından biridir. Güneş enerjisi hem doğal hem de yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bitkiler için çok çok önemli olan bu enerji kaynağı bitkilere enerji ve besin ağlar bununla birlikte onların olgunlaşması ve gelişmesini sağlar oksijen döngüsünde suyun buharlaşmasında da büyük rolleri vardır. Güneş olmazsa bitkilerin ve canlıların varlığını sürdürmeleri mümkün değildir. Güneş enerjisi geçmişten günümüze kadar birçok alanda kullanılmıştır. Ve bu enerji diğer başka enerji çeşitlerine dönüşmüştür.

Örneğin, güneş enerjisinden, elektrik üretilmesi gibi Daha bir çok alanda kullanılır ve şimdi bunları daha detaylı inceleyelim. Güneş panelleri özellikle, Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanılan bir yöntemdir. bu yöntem ile hem elektrik üretilebilir hem de sıcak su temini sağlanabilmektedir.

Bu sistem cam terasların arasına güneş ışınlarını çeken bir mekanizma yerleştirilmesi ile oluşur cam yüzeye yansıyan ışınlar ısınarak bu ısıyı depolayacak panellere ulaşılır. Bu enerji burada depolanarak sıcak su veya elektrik üretiminde kullanılır. Güneş enerjisi ile çalışan birçok araç batarya ve araba vardır. Bu enerji kaynağı doğal ve yenilenebilir olduğu için çevre dostudur. Ve doğaya hiçbir zararı olmadığı gibi doğaya faydalıdır. İleride dünya örgütlerinin atmosfere zarar veren yakıtlar yerine güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılması yönünde çalışmalar yapacağı bilinmektedir.

2-) Rüzgar Enerjisi:

Rüzgâr tribünleri boyutları oldukça büyük olsa da temiz ve yenilenebilir enerji üretimi sağlayan bir diğer kaynaktır. Bu tribünler oldukça basit ve pratik bir sistemle çalışmakla beraber enerji depolanması yönünden de oldukça iyidir. Bu tribünlerin üretiminde ve gelişiminde en öncül ülke Danimarka olmuştur. Danimarka bu yönde en yeni ve modern sistemleri üretmekte ve kullanmaktadır.

Bu sistemlerden en iyi verimleri de yine bu ülke almaktadır. Ülkemizde yaygın olmasa da kullanılan bir yöntemdir. Yaygın olmamasının sebebi bu rüzgâr tribünlerinin devasa boyutta olmaları ve uygun alan bulunması ve alt yapının da yetersiz olmasıdır. Bu tribünler ülkemizde en çok Çanakkale, Alaçatı, Aydın ve Afyon taraflarında bulunmaktadır. Hatta Alaçatı da bu devasa tribünlere olan ilgi oldukça fazladır. Bu tribünlerin çalışma sistemi ise şöyledir. Bu rüzgâr panellerinden enerji toplanması için kullanılan rüzgâr panelleri toprağın altında bulunmaktadır. Bu panellerin enerjini toplanması ve depolanmasında kullanılır.

Rüzgâr tribünlerinin kanatları rüzgârın şiddetine göre hızlı ya da yavaş bir şekilde dönmeye başlar ve sistem bu şekilde çalışmaya başlar. Kanatlar döndükten sonra sürtünmeden ve rüzgârın hızından kaynaklanan bir enerji birikimi olur bu enerji kanatlardan toplanarak tribün direğinin içerisinde bulunan kablolar ve bağlantı ipleri sayesinde tribünün altındaki panele gelir ve burada depolanır. Böylece elektrik enerjisine dönüştürülmek üzere gerekli olan rüzgâr enerjisi burada depolanmış olur. Tamamen çevre dostu olan bu uygulama sayesinde doğal ve zararsız bir şekilde elektrik üretilmiş olur. Bu şekilde doğadaki döngüleri de daha hızlı ve sağlıklı olmasını sağlamıştır.

3-) Hidrolik Enerjisi:

Hidrolik enerjisi veya başka bir deyişle hidroelektrik santrali ülkemizde en çok Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kullanılır. Bu bölgelerde çok kullanılmasının sebebi yer şekillerinden dolayı bu bölgenin akarsularının tazyikli ve hızlı olmasıdır. Buradaki akarsuların debileri en büyüktür.

Bu santrallerdeki sistemde diğer doğal enerji kaynaklarının enerji dönüşümünde kullanıldıkları yöntemler kadar basittir. Aslında burada kısaca su akışının hızından toplanan enerji ile elektrik enerjisi üretilir. Bununla birlikte bu yöntem de oldukça sağlıklı ve doğaldır.

Bu yöntem barajlarda kullanılır bu sayede su akışından enerji üretilirken suyun arıtılması işlemi de aradan çıkmış olur. Burada bulunan baraj kapakları açıldıktan sonra su akışı hızlı bir şekilde başlar bu suların hızları ve sürtünmeden kaynaklı olarak ortaya bir enerji çıkar ve bu enerjileri toplanabilmesi için barajın altına veya suyun kenarlarına gerekli paneller ve düzenekler kurulur. Bu paneller sayesinde bu enerji elektrik enerjisine dönüşene kadar burada depolanmış olur.

Depolanan enerjilerin elektrik enerjisine dönüştürülmesi için taşınan direkler bulunmaktadır. Bu direkler sayesinde enerji elektrik enerjisine dönüştürülmüş olur ve böylece yine çevreye zarar verilmeden uygun enerji üretilmiştir.

4-) Jeotermal Enerji:

Jeotermal enerji kısaca sıcak sudan elde edilen enerji çeşididir. Bu enerji çeşidi de diğer doğal enerji kaynakları gibi temiz ve kullanışlı enerji üretir. Bu yöntem de ülkemizde oldukça yaygındır bunun sebebi sıcak su kaynaklarının ve termal turizmin her geçen yıl daha da gelişmesidir.

Ülkemizde en çok Çanakkale, Afyon, Aydın, Denizli ve Manisa taraflarında bu yöntem kullanılır. Buradaki enerji kaynağı sıcak sulardır. Bu suların ısısı ve tazyikinden dolayı ortaya bir enerji çıkar ve bu enerji dönüşebilen bir enerjidir. Bu sayede ısı ışık veya elektrik enerjisi elde edilebilir. Bununla birlikte elde dilen enerji tamamen doğaya zarar verilmeden aksine doğadan faydalanılarak elde edilmiş olur.

Bu sistem şu şekilde çalışır suyun ısınması ile su yüzeyinde bir gerginlik oluşur bu gerilim bir müddet sonra yukarı çıkmaya başlar ve suyun fokurdamasıyla birlikte gerginlikle sürtünme olur bu sürtünmeden kaynaklı enerji suyun altında toplanarak dönüşüm için depolanır.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!