Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar?

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar?

Parmaklarda, parmak aralarında, avuç içlerinde, eklem bölgelerinde ve elin üst kısmında çıkan su dolu kabarcıkların temel sebebi yoğun güneş ışığı ve ısıya maruz kalındığında oluşan cilt patlamasıdır. Cilt patlaması, ter bezlerinin tıkanması ile oluşur. Bunun yanında birçok cilt hastalığı da ellerde su kabarcığı olarak belirti gösterir. Bazı durumlarda ağrısız iken bazı durumlarda ağrılı ve kaşıntılı geçer.

SU KABARCIKLARI HANGİ HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLARAK ÇIKAR?

-Dishidrotik egzama (pomfoliks): Çoğunlukla ellerde, ayaklarda görülen der iltihabı hastalığıdır. Özellikle avuç içlerinde çıkan kırmızı içi dolu kabarcıklar olarak kendini gösterir. Kesin tıbbi tedavisi olmamakla birlikte kişinin bazı maddelere verdiği reaksiyonlara karşı hastalık belirtileri daha da artabilir. Sebepleri tam olarak belirlenememiştir. Dishidrotik egzama sıcağı sevmeyen hastalıklar arasındadır. Ellerde çıkan egzama ile birlikte hastalarda ellerde terleme görülme şikayeti artar.

-El mantarı: Daha çok ayaklarda ve ellerde görülür. El mantarı nemli ortamları seven, nemli ortamlarda üreyebilen bir hastalıktır. Bu nedenle ellerini çok yıkayan kişilerde ve elleri çok terleyen kişilerde sık görülür. Elde çıkan mantarın ilk belirtisi tırnakta beliren, şişliklerle birlikte yukarıya doğru kalınlaşma ve şekil bozukluğudur. Yavaş yavaş ellere yayılır. Ellerde kırmızı gruplar halinde oluşur ve cildi fazlasıyla kurutur. En çok şikayet edilen durum ise mantarlı bölgenin aşırı derecede kaşınmasıdır. El yüzeyinde pullanmalar da görülebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus mantarın bulaşıcı olmasıdır. Bu yüzden el mantarı olan kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

-Alerjik kontakt dermatit: Genellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Sebebi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ancak belirtileri aşağı yukarı aynıdır. Maddelerin maruz kaldığı bölgelerde kızarıklık, döküntü, kaşıntılı su kabarcıkları, hassasiyet ve şişkinlik gibi belirtiler görülür. Belirtiler genellikle 2 3 gün içerisinde geçer.

-Uyuzluk (scabies): Sarcoptes Scabei Hominis adı verilen gözle görülmeyen bir parazit türüyle cilde bulaşan bir cilt hastalığıdır. Cilde bulaştıktan birkaç hafta sonra kızarıklık, kabuklanma, kaşıntı ve sulu kabarcıklar halinde belirtiler gözlemlenir. Uyuz hastalığı bilindiği üzere hayvanlardan bulaşmaz. Kişisel eşyaları ortak kullanan kişilerde, aynı yatağı paylaşan kişilerde daha çabuk yayılır. Temas yoluyla bulaşır. Belirtiler 6 haftadan sonra görülür. Hastane, huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri, okullar, spor salonlarının soyunma odaları, hapishane gibi kalabalık ortamlarda daha sık görülür. Uyuz, fiziksel muayene ile teşhis edilir. Uyuz tedavisi cilde sürülen merhemler, kremler, losyonlar ile yapılır.

-Sistemik hastalık: Birden fazla organı veya dokuyu etkileyen hastalıktır. Kronik böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, tiroid yetmezliği gibi hormonal bozukluklar, ve Hodgkin lenfoma gibi kan bozuklukları kaşıntıya sebep olan yaygın hastalıklardır. Bazı nadir durumlarda, vücut genelinde kaşıntı HIV veya or Crohn hastalığı nedeniyle ortaya çıkabilir.

-Stres ve anksiyete: Stres faktörü deri başta olmak üzere tüm vücuda etki etmektedir. Stresten kaynaklı çıkan kaşıntılı su kabarcıkları, stres dönemi bitince vücuttan kendiliğinden geçer.

-Vitamin eksikliği: B, B1, B6 ve B12 eksikliğinden kaynaklı ellerde ve ciltte kaşınmalar gözlemlenebilir. Kaşınma ile sulu kabartılar oluşur. B vitamini eksikliği karıncalanmalara da yol açar.

Enfeksiyon: Ellerde bulunan açık yara enfeksiyonlara yol açabilir. Enfeksiyonun görülmesi ile birlikte kaşınmalar da başlar. Bu durum yaralı bölge zamanında ve yeterli tedavi edilmezse ortaya çıkar. Yara bölgesindeki bakteri proteinleri antijen gibi davranır, bu da aşırı antikor üretilmesine sebep olur. Sonuç olarak deride iltihaplanma ve kaşıntı meydana gelir.

TEDAVİ ŞEKİLLERİ VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

 • Öncelikli olarak kişi kabaran bölgeyi kaşımamalıdır. Kaşıma tahrişi ve ellerin iyileşme sürecini uzatır.
 • Doğal antibiyotik olarak sirke tercih edilebilir. Sirke soğuk su ile birlikte kaşıntılı bölgeye uygulanmalıdır. Bu şekilde rahatlama sağlanabilir.
 • Doğal yöntem olarak aloe vera bitkisi tercih edilebilir. Kaşıntıyı hafifletici ve su kabarcıklarını giderici etkisi vardır.
 • Kuru cilt kaşıntı ve su kabarcığı oluşumuna ortam sağlar. Bu yüzden düzenli olarak eller nemlendirilmelidir.
 • Vücudun günlük su ihtiyacı karşılanmalıdır. Gerekli su alınmadığında cilt kurur ve kaşınır.
 • Özellikle yaz aylarında günlük ılık duş alınmalıdır.
 • Bakım ürünleri seçilirken dikkat edilmelidir. Şahsına ait olmayan bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Kişisel bakım ürünleri kişiye ait olmalıdır.
 • Kokulu ve kimyasal içeriği çok olan sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Kaşıntı ve kabarcıkların vitamin eksikliğinden de kaynaklandığını bildiğimizden bu süreçte beslenme şekillerine dikkat edilmelidir. Kişi düzenli ve sağlıklı beslenmelidir.
 • Elde meydana gelmiş sulu kabarcıklar patlatılmamalıdır. Tedavi amaçlı patlatılacaksa ise temiz ortamda işlem yapılmalıdır.
 • Mümkün olduğunca hastalıklı el kullanılmamalıdır. Çünkü temas halinde çevreden gelen virüsler ve bakteriler ile hastalık daha da ilerleyebilir ve daha kötü sonuçlar doğurur.
 • Elde meydana gelmiş su kabarcıklarının tedavisi yapılırken temizliğine ve ortam temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş ışığı ve ısı su kabarcıklarını ve kaşıntıyı arttırıcı etkidedir.
 • Kortizonlu kremler tercih edilebilir. Kortizon içeriği semptomları hafifletir niteliktedir.
 • Alerjik reaksiyon gösteren ciltlerde hastalığa sebebiyet veren unsurlardan uzak durulmalıdır.
 • Tıbbi tedavi olarak doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak temiz cilde uygulanmalıdır.

YORUMLAR

Wordpress (5)
 • comment-avatar
  Remziye 3 ay

  1 hafta önce elimde oluşmuştu güneşe çıktığım için hiç aklıma gelmemişti bu çok işime yaradı teşekkürler 👏

 • comment-avatar
  Mehmet 3 ay

  Cok begendim tsk

 • comment-avatar
  Kadir 3 ay

  Çok isime yaradi elinize sağlil

 • comment-avatar
  Kenan 3 ay

  Ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş

 • comment-avatar

  Ceyda emeğiniz için teşekkür ederim

 • error: Content is protected !!