Hijyen Amaçlı Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Hijyen Amaçlı Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Hijyen insan sağlığına zarar verecek olan şeyleri ortadan kaldırmak için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan temizlik ürünüdür. Ortamda bulunan mikropların hastalık yapıcı durumlarını en aza indirgeyerek de bu durumdan kurtarır. Mikroplar genellikle, insan vücudunda, topraklarda, suda, giysiler de hemen hemen her alandadır. Kullanılan ürünlerin mikroorganizma içermesini istemeyiz. Bu nedenle hijyenik malzemeler bu anlamda çok önemlidir.

Ameliyathaneler ve hastaneler de kullanılan her malzeme steril olmak zorundadır. İçtiğimiz su, tüketilen yemekler, kişisel bakım malzemeleri olmak üzere her birin ürün mutlaka temiz olmalıdır. Ameliyat malzemelerinde ve laboratuvar malzemelerinde genellikle ışınlama yöntemleri tercih edilir. Işınlama yönteminde ise genellikle ultraviyole ışınlar kullanılır. Makas, pens, bistüri gibi aletler bez kumaşlara sarılarak makineye yerleştirilir. Steril edilecek olan malzemeler UV ışınlarına maruz bırakılır ve bu şekilde sterilizasyon sağlanmış olur.

Hijyenik Ortam

Temiz bir ortam sağlamak için UV ışınları dışında başka maddeler de kullanılır. Günlük hayatta kullandığımız deterjanlar, çamaşır suları sadece kiri temizlemekle kalmaz aynı zaman da mikroorganizmaları da kirden arındırmış olur. Temizlik malzemelerinin içerdiği fenol, alkol, eter, hidrojen gibi maddeler bakterileri yok eder ve temiz bir ortam sağlar.

Ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu beyazlatma etkisine sahip bir deterjandır. Aynı zaman dikkatli de kullanılması gerekir. Kuvvetli oksitleyici özelliğe sahip olan bu deterjan, mikropların enzim aktivitesini bozup onları yok eder. Çamaşırlar da kullanılan leke çıkarıcı maddeler de hidrojen peroksit içerir. Kuvvetli bir oksitleyicidir. Bu da oldukça steril bir ortam yaratır.

Temizlik Malzemeleri

Hijyenik bir ortam yaratmak için hijyen malzemeleri kullanmak oldukça etkili olacaktır. Hijyen amaçlı kullanılacak her malzeme çeşitli testlerden geçirilerek piyasaya sürülür. insan sağlığını etkileyen bu malzemeler herhangi bir sorun teşkil etmeden insan sağlığına iyi gelecek şekilde üretimi yapılır.

Yüzey Temizleyici

Hastaneler, okullar, iş yerleri ve ameliyathane gibi yerler de genellikle katkılı yüzey temizleyicileri tercih edilir. Yüzeyler bu ilaçlarla silindiği zaman oldukça etki eder. Çamaşır suları ve beyazlatma etkisini gösteren her yüzey temizleyici ürün bu alanlarda tercih edilebilir.

Kağıt Havlu

Hijyenik malzemeler arasında en çok kullanılan malzeme olan kağıt havlu, el silme de ve tuvalet temizliğinde çok sık tercih ediliyor. Sadece hastane, okul gibi alanlar da değil evde de çok sık kullanılan bir malzemedir.

Çamaşır Suyu

İçerisinde bulunan maddeler sayesinde tüm bakteri ve virüsleri kısa sürede yok eden bir etkiye sahiptir. Tuvalet temizliğinde yüzeyleri temizlemek için ve mutfak da lavabo temizlemek için çok dazla kullanılır. Hijyenik bir ortam için çamaşır suları mutlaka tercih edilmelidir. Sık sık değiştirilmesi gereken temizlik bezleri de steril ortam yaratmak için kullanılan bir hijyenik malzemedir. Her alanda kullanılsa da genellikle hastanelerde bile çok fazla kullanılır.

Sağlığa zarar gelecek ortamlardan korunmak için hijyen bu anlamda çok önemlidir. Özellikle hastalık kapmamak adına her gün eller yıkanmalı ve mümkünse her gün duş alınmalıdır. İş yerleri dahil olmak üzere hemen hemen her yerden mikroplar bulaşabilir. Oturulan sandalye dahil olmak üzere mikrop barındırır. Özellikle masa başı çalışanlar da bu durum çok daha riskli olabilir. Masa da kolonya bulundurmak bu anlamda çok önemlidir. Kolonya dezenfekte eden bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle sık sık elleri dezenfekte etmek bu anlamda çok önemli olacaktır.

Sağlığın korunması için vücut, ağız ve diş temizliği, giyeceklerin sürekli yıkanması bu anlam da önemlidir. Her insan kendi kişisel bakımından sorumludur. Önemli olan sadece dış görünüş değil iç görünüşte önemlidir. Dış görünüşe iyi bakmak istiyorsak içinize daha fazla önem vermeniz gerekiyor. Sağlıklı yaşam ve hastalıklardan korunmak için sık sık kendi sağlığınızı kontrol etmeniz gerekir. Cilt hastalıkları çok fazla artan bir durumdur. Hijyenik anlamda da çok önemlidir. Cilt sağlığına önem vermek için gerekli bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Gıda anlamın da yemek hijyeni çok önemlidir. Özellikle doğal beslenmek günümüz de çok fazla artmaktadır. Dışarıdan alınan sokak sütü oldukça fazla hızlanmaya başlandı. Çok fazla olmasa da sokak sütlerinde de zaman zaman sorunlar çıkabiliyor. Açık süt alırken mutlaka hijyen kurallarına dikkat ederek almak gerekir. Özellikle sütün muhafaza edilmesi ve taşınması için bu konuda gerekli hijyen malzemelerini kullanmak gerekir. Her ne kadar üretimi iyi olsa da nakliye süreci de iyi olmalıdır.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de hijyen her şeyin başında gelmektedir. Her ne kadar modern tesisler de yapılsa da hijyen problemleri gün geçtikçe artmaktadır. Genellikle kış aylarında ahır ve ağıllarda avlular sürekli olarak çamur içinde kalmaktadır. Bu gibi durumlar da kişiler sürekli olarak hijyeni ön planda tutarak gerekli temizliği yapması gerekir. Ancak ağıllar temizlik ortamlarını yaratmak için hijyenden uzak yerlerdir. Her ne kadar çok fazla steril ortamlar yaratılmasa da bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!