Hormon Nedir? Çeşitleri, Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Hormon Nedir? Çeşitleri, Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Hormonun kelime anlamı “uyarmak, harekete geçirmektir.” Vücudun belli yerlerinde sentezlenip diğer kısımlarına bilgi taşıyan organik moleküllerdir. Çeşitli hücre, doku ve organları kimyasal yolla uyararak tepki oluştururlar. Sinir sistemi gibi haberleşmeyi sağlarlar ve homeostasisin kurulmasına yardım ederler. Büyüme, gelişme, üreme ve yaşlanma olaylarında büyük etkileri vardır.

HORMONLARIN ÖZELLİKLERİ VE GÖREVLERİ

 • Hormonlar genellikle, vücudun oldukça fazla bir etkileşim halinde olduğu zamanlar kendilerini oldukça belli eder ve dışarıya yansıma şekli bizlere farklı bir şekilde gelmektedir.
 • Bütün vücutsal fonksiyonlarımız hormonlar ile meydana gelir ve heyecan, yerinde duramama, birden ağlama gibi durumlar her zaman hormonlar sayesinde gerçekleşir.
 • Tiroit bezini etkilediği için vücudun enerjisini dengeler ve bu enerjinin her zaman düzgün ve sabit şekilde olmasını sağlar.
 • Vücutta Pankreas kanseri ve Şeker hastalığının ortaya çıkmaması için gereken her şeyi hormonlar yerine getirir ve vücudun her zaman sağlığını korumak için bezlerin salgılamalarını sağlar.
 • Hormonlar üreme zamanında etkin bir rol oynar ve canlılara gereken enerjiyi ve gücü vererek üreme işlemine yardımcı olur.
 • Böbreküstü bezleri yönettiğinden dolayı böbreklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve bu sayede böbrek yetmezliği ya da böbrek taşı gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engeller.
 • Hipofiz Bezi Öbür salgı bezlerini denetler ve her zaman bunları en iyi şekilde yönetmeye çalışır.
 • Sindirim enzimlerini sağlayan bezleri yönetirler ve onların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla kontrol eder.
 • Her zaman gerektiği miktarda salgılar çünkü böyle olması gerekli aksi takdirde az salgılaması veya çok salgılaması fark etmeksizin hormonlarla ilgili sorunlara yol açar ve kişilerde ilginç bir şekilde değişim meydana gelir. Bu yüzden vücut hormonları oldukça önemlidir ve her zaman en iyi şekilde çalışması gerekmektedir.
 • Hormonlar gerekli işlemlerini yaptıktan sonra Hücre metabolizması, boşaltım ve karaciğer aracılığıyla eleminize edilerek ortadan kaldırılırlar.
 • Sinir sistemi hormonlarına göre oldukça hızlı bir şekilde çalışarak vücudu harekete geçirirler ve bunu yaparken de en az şekilde etkilenirler.
 • Hormonlar vücutta birçok deri, metabolizma, doku ve organlara farklı şekilde etki ederler ve bu nedenle birçok isimleri ve çeşitleri bulunmaktadır.
 • Cinsiyet türlerine göre de ayrılan hormonlar, kişilere cinsel özelliklerini salgılar ve her zaman bu şekilde hormonları salgılayarak hangi tür cins olduklarını belli ederler.
 • Hormonlar her canlı için ayrı bir şekilde oluşur fakat dışardan alındığında oldukça büyük bir etki yapmaktadırlar.
 • Çok az bir şekilde canlı vücudunda bulunsalar bile oldukça etkili olmaktadırlar ve görevlerini en iyi şekilde yapmaktadırlar, bu yüzden birçok bilim adamı tarafından vitaminlere benzetilmektedirler.

HORMONLARIN ÇEŞİTLERİ:

GLANDÜLER HORMONLAR:
Genellikle bizler tarafından en çok bilinen böbrek üstü bezler, Hipofiz bezleri, Tiroid bezleri, Endokrin bezleri, Paratiroid bezleri bu grup hormonlara girmektedir ve salgılanmasını sağlayan ve her zaman kontrollü bir şekilde yönetimini sağlayan hormonlar, bu kadar güçlü olan bezlere de oldukça büyük bir etki yapmaktadırlar.
DOKU HORMONLARI:
Bu hormonlar vücudun herhangi bir yerinde bulunmaktadır fakat birbirlerine bu kadar uzakta olsalar gerçekten en iyi şekilde etkiyi gerçekleştirirler ve özellikle Mide, Karaciğer, Dalak, Sinir Dokuları kısmında etki ettikleri ve ayrı bir hormon işlemi gerçekleştirdikleri için bu isimleri almışlardır ve bu şekilde genel isim halinde tanınmaktadırlar.
STEROİD HORMONLAR:
İçerisinde yer alan hormon çeşitleri, Androjenler, östrojenelr, adrenal kortikoidler gibi hormanlar bu grubun içerisinde yer almaktadır ve genel benzer bir şekilde hormon ürettikleri ve yardımcı oldukları için bu isim ile adları konulmuştur.
AMİNO ASİT TÜREVİ HORMONLAR:
Epinefrin ve Tiroksin gibi bezlerin kontrolünü sağlayan ve onların en iyi şekilde çalışmasını sağlayan hormonlar olduğu için bu amino asit ismi ile anılmaktadırlar.
PEPTİD PROTEİN YAPISINDAKİ HORMONLAR:
Bu tür hormonlar ise bizler tarafından oldukça iyi bir şekilde bilinen İnsülin, Glukagon Parathormon, oksitoksin, vazopressin, bağırsak mukozasında salgılanan hormonların genel bir şekilde aynı işlemi görmeleri ve bu tip hormonların diğer hormonlara göre vücutta oldukça fazla olması sebebiyle bu isim ile söylenmişlerdir.
SİNDİRİM KANALI HORMONLARI:
Bunlar; Gastrin, Sekretin, Kolesistokinin, Pankreozimin, Enterogastron ve Urogastron, Parotin, Enterokrinin ve Hepatokrinin. Olarak b grupta yer almaktadırlar ve bu şekilde sınıflandırmaları bilim adamları tarafından yapılmıştır ve vücudumuz için oldukça önemli bir yer olan sindirim için çalışan sadece hormonlardır.
PANKREAS HORMONLARI:
Bunlar İnsulin ve Glukagon, vücudumuz için oldukça fazla bir şekilde önemli olan Pankreas için çalışan bu bezler hormonlar tarafından sadece ikisini barındırmaktadır.
BÖBREK ÜSTÜ BEZİ HORMONLARI:
Bunlar, Medulla Hormonları ve Korteks Hormonlarıdır.
TİROİD VE PARATİROİD HORMONLARI:
Bunlar, Tiroid hormonları ve Paratiroid hormonları olarak iki gruba ayrılmaktadırlar ve bu gruplar, Tiroksin ve Kalsitotin olarak Tiroid hormonları, Parathormon ise Paratiroid hormonları olarak sınıflandırılarak bilimde bu şekilde yer almaktadırlar.
HİPOFİZ HORMONLARI:
Bunlar, Arka Lop Hormonlaro ve Arla Lop hormonları olarak sınıflandırılmaktadırlar ve içerlerinde salgılanan hormon çeşitlerine ve türlerine göre de farklı isimler ile söylenmektedirler.
OVARİUM HORMONLARI:
Bunlar, Östrojenler ve Progesteron hormonları olmaktadırlar.

HORMONLARIN BULUNDUĞU YERLER

İnsandaki (ve bütün omurgalılardaki) hormonların tamamı kanla taşınır. Bundan dolayı hormonlar öncelikli olarak kan plazmasında bulunur. Ayrıca hücrelerin sitoplazması, doku sıvısı ve idrar ile ter gibi boşaltım sıvıları da hormon içerir.

Hormonlar hedef hücrelerde fizyolojik etkilerini gösterdikten hemen sonra enzimlerce parçalanır veya vücuttan atılır. Bazı hormonlar hedef hücrelerindeki enzimlerce yıkılır. Bazıları karaciğerde yıkıma uğrar. Bir kısmı da idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.

Hormonlar düşük miktarda etkili olan kimyasal düzenleyicilerdir. Bununla birlikte, bir hormonun yeterli düzeyde salgılanmaması veya aşırı miktarda salgılanması, sonuçları itibarıyla önemli olabilecek anormalliklere yol açar.

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!