İlaç Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

İlaç Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

İlaçlar gündelik yaşamlarımızda dönem dönem bile olsa kullanmak zorunda kaldığımız ürünler. Sağlıklı bir yaşam için yaşanılan kimi sağlık problemlerinde ilaç kullanımı kaçınılmaz oluyor. O yüzden de ilaçlar doğumdan ölüme kadar insanların yaşamları boyunca karşılarına ister istemez çıkıyor.

İlaçlar özel olarak iyileştirici bileşenler içererek kullanım amacına göre farklı türlerde üretiliyor ve kullanılıyorlar.

İlaçların Kullanım Alanları

İlaç konusu başlı başına bir bilim dalı ve çok değişik kullanım alanları var. Bu alanların bazılarının neler olduğu şu alt başlıklar altında sıralanabilir.

 • Baş ağrısı: Gündelik yaşamda bazen bir soğuk havaya maruz kalma, bazen stres bazen başka bir nedenden dolayı baş ağrısı için özel olarak üretilen ilaçlar bulunuyor. Migren gibi kronik bir hastalığı da bu başlık altında ele almak gerekiyor. Ama baş ağrısının türüne, nedenine göre kullanılan ilaçlar farklı oluyor. Her baş ağrısı için aynı ilaç kullanılmıyor. O yüzden bu noktada bilinçli tercihler yapmak ve doktora danışarak ilaç kullanılması gerekiyor.
 • Mide bulantısı: Gündelik yaşamda en sık rastlanan problemlerden bir tanesi de mide bulantısı. Özellikle hamilelik dönemlerinde mide bulantıları kimi kadınların yaşamlarını kabusa çeviriyor. Böylesi durumlarda mutlaka hamileler için özel üretilen mide bulantısı ilaçlarını kullanmak gerekiyor. Bunun yanında bir de mide problemlerine, yanlış abur cubur beslenme durumları gibi şikayetler için olan ilaçlar da var. Burada da önemli olan mide bulantısının tam olarak nedeninin saptanması ve ona uygun olan ilaçların kullanılması.
 • Kalp sağlığı problemleri: İnsanların en hayati organlarının başında kalbi geliyor. Bazen genetik, bazen sonradan kaynaklanan sorunlara istinaden kalp problemi için çok değişik formlarda çok değişik ilaçlar bulunuyor. Bunların bir kısmının düzenli olarak kullanılması gerekiyor.
 • Sinir sistemi sorunları: Depresyon, panik atak vb. farklı ruhsal sorunlar için bazen terapi alınması yetmiyor. Bu durumda da düzenli olarak ilaç kullanılması gerekiyor. Farklı sinir sağlığı sorunları için değişik ilaçlar bulunuyor.
 • Kanser: Hiç kimsenin başına gelmesinin istenmemekle beraber yine de dönem dönem bazı insanlar kanser problemi ile karşılaşabiliyor. Bu grupta hastalığın tedavi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçlarını da dahil etmek gerekiyor. Bunun yanında diğer kanser ilaçları kanserin türüne, evresine göre çeşit ve doz olarak farklılıklar arz ediyor.
 • Kas Hastalıkları: Kas hastalığı denilince insanların karşısına çok sayıda farklı kas hastalığı çıkıyor. Tüm bu hastalıklar için de çok farklı türlerden çok farklı hastalığın türüne ve evresine göre düzenli kullanılması gereken farklı formlarda ilaçlar bulunuyor.
 • Grip Soğuk Algınlığı: Her insanın en az bir kere hayatı boyunca başına gelen bir sağlık problemi ki her yaşta ölene dek insanların karşısına çıkıyor. Bu süreçler için de mutlaka hastalık geçene dek doğru ilaçları kullanmak gerekiyor.
  Mide Problemleri: Ülser, gastrit, reflü gibi sağlık problemleri için olan ilaçlar kimi insanların gündelik yaşamının adeta doğal bir parçası.
 • Sindirim Sistemi Bozuklukları: Yine dönem dönem farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğundan insanların yaşam kalitesini etkiliyor. Doğru ilaç kullanılmaz ise ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.
 • Cilt Problemleri: Egzama, sedef, ciltte ortaya çıkan cilt sağlığı sorunları için olan ilaçlar da gündelik yaşamda ilaçların kullanım alanları arasında yer alıyor.
 • Göz Problemleri: Göz kuruluğu, görme problemleri, gözü kaynak alması vb. nedenler için de değişik türden ilaçlar mevcut.
 • Menopoz İlaçları: Menopoz dönemi için olan kemik erimesini yavaşlatmak için özel olarak üretilen ilaçlar var.
 • Ebeveyn Olamama İçin Olan İlaçlar: Kadın ya da erkeğin çocuk sahibi olamaması durumunda kullanılan özel ilaçlar.
 • Çocuklar Bebekler İçin: Çocuğun büyüme döneminde sağlıklı gelişimi ya da yaşadığı sağlık sorunu için olan ilaçlar.
 • Kan Hastalıkları: Anemi, vücudun kan üretememesi gibi kanser olmamakla beraber özel bir hastalık türü olan dönemlerde kullanılan kan ilaçları farklı formlarda olup hastalık geçene dek kullanılmaktadır.
 • Kulak Burun Boğaz sorunları: Bu bölgelerde yaşanan sağlık sorunları için hastalığın türüne ve seyrine göre değişik türden ilaçlar kullanılmaktadır.
 • Romatizmal Problemler: Eklem romatizması, kalp romatizması gibi problemler için olan ilaçlar vardır. Farklı çeşitleri bulunur.

İlaç Türleri ve Özellikleri

Temel ilaç türleri şunlardır:

Tablet: İlaç türleri içinde en sık kullanılan formdur. Çok değişik kullanım alanları vardır. Bu ilaçlarda ana etken madde yardımcı maddelerle birleştirerek tablet formuna getirilir. Eğer renk katılarak yapılan formları var ise o zaman draje adını alırlar. Ağızdan su ile alınabildikleri gibi makattan, dilaltına konulan, vajina için olan formları da vardır. Farklı mg. Olarak kullanım yerine göre farklılıklar gösterirler.

Kapsül: İlaç türleri içinde en sıklıkla kullanılan formlardan bir tanesi de kapsül formunda olan ürünlerdir. Kapsüller doğrudan su ile yutulurlar. Yapılarından dolayı tabletler gibi çiğnenebilecek türde değillerdir. Üzerileri özel bir malzeme ile kaplıdır. Böyle bir yapıda olmalarının nedeni kullanım alanlarıdır. Belli bir vücut bölgesine kadar vücut tarafından emilim yapılmamaları gerekir.

Efervesan Tablet: Özellikle bebeklerde, çocuklarda sıklıkla kullanılırlar. Suya atıldıkları zaman çözünen bir yapıları vardır. Çözüldüğü an vakit kaybetmeden tüketilmeleri gerekir.

Ampul: İltihaplı hastalıklar ve enfeksiyon problemleri için olan tek kullanımlık olan ürünlerdir. Damara ya da kasa doğrudan uygulanan formları vardır. Kimi durumlarda izotronik, kimi durumlarda steril olarak hazırlanırlar.

Flakon: Özellikle ciddi sağlık sorunlarında en sık kullanılan ilaç çeşididir. Tek kullanımlık küçük cam şişeler içinde olan özel çözeltilerdir. Ağırlıklı olarak ampül içinde olan madde ile karıştırılarak hazırlanıp vücuda enjekte edilirler.

Krem: Her ne kadar kozmetik sektörünün bir alanı gibi görünse de yaralanma, ağrı, yanık gibi durumlar için hazırlanan ilaçlardır. Harici ilgili bölgeye doğrudan uygulanırlar. Su bazlı olan bir yapıları vardır.

Merhem: Kimi zaman krem ile karıştırılmakla beraber yağ bazlı olan ilaç türleridir. Yine cilt üzerinde yaşanan kimi sorunlar için kullanılırlar.

Şampuan: Yine kozmetik ürünü gibi zannedilse de saçlarda ve ciltlerde yaşanan sorunlar için özel olarak geliştirilen ilaç türleridir. Diğer kozmetik tarzı olan şampuanlara benzemez ve reçete ile satılırlar. Sıvı formundadırlar.

Şurup: Her yaşta yaşanan öksürük, ateş problemi vb. problemler için geliştirilen sıvı formunda olan ilaçlardır. Ağızdan alınırlar ve farklı büyüklükleri vardır. Ateş düşürücü olanları parasetamol içerirler.

Damla: Kulak burun ağız ya da gözlerde yaşanan sağlık sorunları için olan sıvı formunda olan ilaç türleridir.

Fitil: Kısmen katı bir yapısı olan ve fitilden alınan basur gibi sorunlarda ağırlıklı olarak kullanılan ilaç türleridir.

İnhaler Sistem: Diğer ilaç türleri gibi sıklıkla kullanılmasa da içerisinde toz bulunan ve sprey ile beraber kullanılan ilaçlardır.

Transdermal Sistem: Böyle ifade edildiğinde çok karmaşık görünse de cilt üzerine yapıştırılan banda verilen isimdir. Yaraların üzerini kapatmak ve iyileşmesini sağlamak için kullanılırlar.

Sprey: Ağız içinde ya da cildin belli bir bölgesinde ortaya çıkan sağlık sorunlarının iyileştirilmesi amaçlı sıvı formunda olan ilaçlardır.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!