İspermeçet Balinası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İspermeçet Balinası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Meraklıları için yine birçok konuda ün salmış bir canlıdan bahsedeceğiz biraz. Bu hayvan birçok özelliğiyle insanların ilgisini çekmeyi başarıyor ve ismi her geçen gün daha da meşhur oluyor, 19. Yüzyılda yazılan ünlü roman Moby Dick’teki balina da bir ispermeçettir belki aklınıza gelir. Şimdi bakalım her alanda rekorlar kıran ve isminin zorluğuyla da merak uyandıran bu canlı neymiş, kimmiş? Biz araştırıken epeyce şaşırdık siz de eminiz okurken bizim kadar şaşıracaksınız.

İspermeçet Balinası Nasıl Bir Tür?

Bir diğer adı ise kaşalot olan bu balina türü asıl genetik olarak Physeteridea familyasına ait bir türdür. Latince ismi ise physeter macrocephalus. Makro kısmı büyüklüğünden geliyor olsa gerek. Kendilerinin epey dayanıklı bir bünyesi var ki hemen hemen tüm okyanuslarda yaşarlar ve Akdeniz’in en yaygın balinasıdır bu meşhurluk boşa değil yani. Ülkemiz için önemiyse denizlerimizde görülen dört balina türünden biri olmasından ileri gelmekte. Büyük yapısı insanoğluna olan faydaları ve daha birçok şey bu garip isimli canlıyı birçok kişinin duymasına kaynak sağlıyor.

Özellikleri

Her zaman erkeklerinki daha fazla olmakla beraber boyları 13 metre ile 20 metre arasında değişirken ağırlıkları ise 15 tondan 70 tona kadar artabilmekte. Bu büyüklükleri kavraması biraz zor olsa da gerçekler böyle epey şaşırttı değil mi? Önemli özelliklerinden biriyse başı vücuduna oranla fazlaca iridir ve beyni yaşayan memelilerde en büyük beyin olarak kayıtlara geçmiştir. Başının vücudunun üçte biri kadar olduğu da söylenir. Oldukça gelişmiş bir çene yapısına sahiptir. Bu balinan bir başka rekoruysa dişisinin en büyük dişi balina olmasıdır ve bu balina dünyanın en büyük sesli hayvanıdır. Bir gazeteci-yazarın araştırmalarına göre bu hayvanın sesi bir insanı öldürebilirmiş ancak kendisinin insanlardan utanmaya meyilli bir yapısı varmış.

Kafasının büyüklüğünden bahsettiğimiz bu canlının önemli özelliklerinden biri de bu büyük kafada taşıdığı yağ imiş. İnsanlar uzunca bir süre boyunca bu hayvanları avlayarak yağlarından aydınlatma işleminde faydalanmışlar. İnsanlar bu beyaz yağı hayvanın spermi zannettikleri için bu hayvana sperm balinası da denirmiş. Tam soyları tükenme tehlikesine girdiğindeyse petrol keşfedilmiş ve bu hayvanların bir nevi katliamı olan bu avlama işlemi azalmış. Ayrıca da 1979’dan sonra birçok ülkede avlanmak yasaklanmış.Bu hayvanın soyu da böylece kurtulmuş günümüzde ise halen gizli avlanmalar devam ettiği için soyu tehlike altındadır. İnsanoğlunu durdurmak ne mümkün her zamanki gibi.

Yaşamı

10 veya daha fazla kişilik gruplar halinde yaşarlar, bir erkeğin çevresinde dişileri bulunur. Dişileri ömür boyu sıcak sularda kalırken erkekleri soğuk sulara da göçerler. Yaklaşık 1200 metre derinlikle bir saat kadar kalabilmesi de bu hayvanın üstün özelliklerindendir hatta bir rekordur derinlik olarak. Bu derinlikte kalışından sonra on dakşkalığına su yüzeyine çıkar ve bünyesindeki suyu açılı bir şekilde fışkırtarak boşaltır. Yaklaşık 55-60 yıllık ömürleri vardır. Taşınan bedene göre az bir süre de değilmiş hani neredeyse insanoğluna eş tabi insanoğlu yaratıcının verdiği bu zamanı kısıtlama da usta olsa da. Bu hayvanlar yaz aylarında çiftleşirler ve 14- 15 ay gebelikleri olur. Yavruları ise yaklaşık 4 metre ve 1 ton ağırlığındadır. Bir yavru için ne kadar küçük sayılar değil mi? Bu minik yavruları anneleri bırakmaz ve her memeli anne gibi 1 ila 2 yıl arasında değişen sürelerde emzirirler. Ortalama üç-altı yılda bir ürerler ve bu da sayılarının hızlı artmamasının etkenleri arasındadır.

Beslenme

En sevdiği yemeğin mürekkep balığı olsa da tek besini tabi ki bu değildir. Başka balıkları ve fokları da yiyerek beslenebilir. Mürekkep balığından geri kalan artıklar bu hayvanda toplanır ve çok garip şekilde en kıymetli maddelerden biri olan gri amber olarak dışa atılır. Gri amberden aşağıda bahsedeceğiz..Tabi bu tonlarca ağırlıktaki hayvanın doyması da kolay olmasa ne kadar kim bilir ne kadar mürekkep balığı günlük bu hayvanların öğünü olarak hayatını kaybediyor?

İlginç Yanı

Bu hayvanın günümüzde insanoğluna en büyük yardımı ise dışkı olarak bıraktığı ambergris isimli madde, yukarıda kısaca buna değinmiştik.Mürekkep balıklarının bu balinanın midesinde birikmesiyle bu gri amber isimli madde oluşur. Bu madde gayet fahiş fiyatlara satılıyor ve koku üretimlerinde kaynak olarak kullanılıyor. Bu kokunun afrodizyak etkisi olduğu ise yapılan çalışmalarla ulaşılan veriler arasında. Sadece koku sanayisi değil daha birçok alanda fark etmesek de bu canlılardan yararlanılıyor.

Örneğin ilaç sanayinde neredeyse her ilaçta tamamlayıcı madde olarak balina yağı kullanılmaktadır.Bu maddeyi bulundurmaksa birçok yerde yasak aman aklınızda bulunsun. Sadece kokular için değil daha birçok alan için hala bu hayvanı avlama çalışmaları yasak olsa da gizli gizli yürütülüyor. Bu pahalı amber fiyatları için mi dersiniz eti için mi dersiniz daha birçok faydası için mi dersiniz ne derseniz deyin sonuç bir tane katledilen masum balinalar.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!