Kafada (Başta) Ağırlık Hissi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kafada (Başta) Ağırlık Hissi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kafada Ağırlık Hissi ile Beraber Görülen Bazı Durumlar

Çoğu zamanlar içerisinde insanlar içerisinde kafa ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar beraber görülebilmektedirler. Beraber değerlendirilebilmekte olan bu iki durumdan birinin oluşması diğerinin de meydana gelmesine yol açabilmektedir. Ayrıca baş ağrısı gibi durumlar mide bulantısına yol açabileceğinden dolayı birbirlerine yakın olarak değerlendirebilmektedirler.

Vücudunuzda başlayan bir mide bulantısı durumu mide üzerinde ve kafada huzursuzluk hissi ve rahatsızlık hissi gibi durumları meydana getirebilmektedirler. Bu durum ile beraber kusmaya karşı güçlü bir dürtü meydana gelmektedir. Bu durumlar hastalık değildir. Çeşitli dış koşulların bir belirtisi olarak değerlendirebilecek durumlardır.

Kafada Ağırlık Hissi Vücut İçerisinde Nasıl Bir Yayılım Göstermektedir

İnsan vücudu içerisinde oluşan baş ağrıları ya da oluşan ağırlık hisleri çeşitli koşullara sahiptir. Ayrıca baş ağrısı çeşitli türlere ayrılmaktadır. Normal bir baş ağrısı genel itibari ile öncelikli olarak insan boynunun arka kısımlarının farklı bölgeleri de dahil olmak üzere başın çeşitli bölgeleri üzerinde hafif şiddetli ya da aşırı şiddetli bir şekilde yayılım gösterebilmektedir.

Normal koşullar içerisinde bir baş ağrısı küçük sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı durumlarda da ortaya çıkan baş ağrısı belirtileri kötü bir hastalığın habercisi olarak görülebilmektedir. Bu yüzden baş kısmınız üzerinde oluşan ağrıların yeri ve şiddeti sağlığınız hakkında çeşitli ipuçları verebilmektedir.

Kafada Ağırlık Hissi Çeşitleri

Nörolojik hastalıklar içerisinde yer almakta olan baş ağırlığı hissiyatı baş dönmesi ve mide bulantısının bir sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Baş ağırlığınızı sözlü olarak dile getirdiğinizde çoğu kez bu durumların birlikte görüldüğünü göreceksinizdir.

Baş ağırlığı tıbben çok sayıda rahatsızlığın belirtisi olarak gözlenebilmektedir. Bu ağırlık genel itibari ile genellikle akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Öncelikli olarak düzensiz bir şekilde görülen ve kısa süreler içerisinde geçmekte olan ağırlık hisleri akut sınıfı içerisinde yer almaktadır. 6 ay gibi uzun süre devam eden ve tedavi süreci içerisine dahil edilmiş olan rahatsızlıklar ise genellikle kronik sınıflandırma içerisinde yer almaktadır.

Kafada Ağırlık Hissi Oluşmasının Bazı Nedenleri

Genel itibari ile çoğu zamanlarda bazen çok stresli olduğunuz durumlar içerisinde, yorgunluk gerçekleştirdiğiniz durumlarda ve dinlenmeniz gerektiğini vücudunuz sizlere baş ağırlığı gibi durumlar meydana getirerek dinlenmeniz gerektiğini sizlere işaret etmektedir. Vücudunuzda oluşmuş olan kafa ağırlığı hissi bazı durumlarda bir dinlenmeden sonra hafiflemektedir.

Bazı durumlarda ise daha önce bahsetmiş olduğumuz bulantı ve havalarının soğumasından kaynaklanan bir baş ağırlığı meydana gelebilmektedir. Ayrıca eğer migren sahibi bir kişiyseniz sürekli olarak bir baş ağırlığı hissiyatı içerisinde olabilirsiniz. Kafanız üzerinde gerçekleşmiş olan bir yaralanmadan kaynaklanan bir baş ağrısı da bir baş ağırlığı hissi oluşmasına sebep olabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Sabit Bir Şekilde Gelen Baş Ağırlığı Hissi Nedenleri

Bu durumun ortaya çıkmasında bazen birkaç durum sebep olabilir. Ve bu durumların ortaya çıkmasında genellikle saptamalar oluşturmak zordur. Sürekli bir baş ağırlığına sahip olanların ve bununla beraber bir bulantıya sahip olanların bazı nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

En yaygın şekilde görülmesinin başında genellikle stres, endişe, yorgunluk, göz çevresi, uyku eksikliği, tütün kullanımı, sabah hastalığı, sık şekilde alkol tüketimi yapılması, kafein tüketimi, sıkı kaslar ve meydana gelen hormon değişiklikleri baş ağırlığının ortaya çıkmasını sağlayan bazı durumlardır. Bu durumlar genel itibari ile dinlenme haline geçilmesi durumunda hafiflemekte ya da kökten ortadan kalkmaktadır. Ayrıca bazen bu durumlar için küçük ilaçlar tüketilmesi gerekebilir.

Baş Ağrısının Bazı Ciddi Sebepleri Nelerdir

Başınız üzerinde bir ağırlık hissiyatı oluştuğu zaman bazı ciddi durumların habercisi niteliği olabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu yüzden sürekli devam eden bir baş ağırlığı hissiyatınız bulunuyor ise kesinlikle bir doktora başvurmanızı önermekteyiz.

Bu süreç içerisinde Dehidrasyon, Vertigo, Diyabet, Depresyon, Kanser, Kalp Krizi, Crohn Hastalığı, İlaçlar, Migren, Gebelik, Enfeksiyon vakaları, Sarsıntı, Kan Basıncı Dengesizlikleri ve Kronik yorgunluk gibi ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumların ileride daha ciddi sorunlar ile sizleri rahatsız etmemesi için sağlığınızı düşünmek için kesinlikle bir doktora muayene olmanızı önermekteyiz. Bu ciddi hastalıkların erken tanısı oldukça önem arz etmektedir.

Baş Ağırlığı Durumlarında Ne Zaman Doktora Başvurulması Gerekmektedir

İnsanlar tarafından sık bir şekilde günlük hayat içerisinde baş ağrısı, mide bulantısı ve baş ağırlığı hissi gibi durumlar göz ardı edilmektedir. Bu gibi durumlar içerisinde ihmal edilmiş olan hastalıklara tıbbi bir müdahale oluşturulmaz ise bazı hastalıkların daha ileri safhalara ulaşmasına sebebiyet doğabilmektedir. Eğer sizlere diğer başlık içerisinde bahsedeceğimiz durumlar içerisinden herhangi birine rastlamış iseniz kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun sizler üzerinde gerçekleştirmiş olduğu testler neticesinde sağlığınız hakkında kesin ve net bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece vücudunuz üzerinde gerçekleşen yorgunluk hissi gibi durumlardan kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Kafa Ağırlığı İçerisinde Oluşan Durumlardan Hangileri Ciddi Sorun Oluşturabilmektedir

İnsanların çoğu günlük hayatın koşuşturması içerisinden bir yorgunluk içerisine düşmektedirler. Düşülen bu yorgunluk neticesinde bazı nörolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlar dinlenme gibi basit işlemler sonucunda geçebildiği gibi bazıları da ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedirler. Eğer baş ağırlığı içerisinde konvülsiyonlar, kollar ve bacaklar hareket ettirme kabiliyeti kaybedilmesi, ağır baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi durumlar, sabit bir şekilde devam den baş ağrıları, konsantrasyonda bozulma, iletişim kurma sırasında yorgunluk oluşması ve iletişim kuramama gibi durumlar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bundan dolayı bunlardan biriyle karşılaşan birinin hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını önermekteyiz. Sağlık kuruluşları içerisinde kesin tanılara kavuşabilirsiniz.

Kafada Ağrılık Hissi Oluşmasında Bazı Tedavi Tedbirleri Bulunmaktadır

Baş ağırlığı hissiyatınızı gidermek için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için en iyi yol baş ağırlığı oluşturan durumun tespit edilmesi ve buna göre bir baş etme yolu izlenmesi olacaktır. Mesela eğer otobüs ya da uzun yolculuklar sonunda baş ağırlığı oluşuyorsa buna yönelik bazı ilaçları kullanarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Baş ağrısı gibi durumlarda genel olarak istirahat ederek ya da bazı ilaçları kullanarak kurtulabilirsiniz. Reçetesiz ilaçları kullanmaktan uzak durmanızı öneririz. Bunun yerine doktorunuzun sizler için önerdiği ilaçları tercih edebilirsiniz. Eğer gözlerinize ulaşan bir baş ağrınız bulunuyorsa kesinlikle bir göz doktorundan muayene olmanızı öneririz. Öte yandan migren sahibiyseniz kesinlikle stres gibi durumlardan uzak durarak migren başlayacağınızı hissettiğiniz durumlarda istirahate geçmeniz gerekecektir. Eğer baş ağırlığı oluşturan durumların sebebi alkol ya da tütün gibi maddeler ise bu durumdan kurtulmak için bu maddelerin kullanımını bırakmanız ya da belli bir düzeyde azaltmanız gerekmektedir.

Baş Ağırlığı Oluşturan Diğer Nedenler

Baş ağırlığına eğer baş ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar ekleniyorsa bu beyin tümörünün bir işareti olabilir. Bunun dışında başka baş ağrıları da çeşitli sorunların habercisi olabilmektedir. Doktorunuza başvurmanız sağlığınız için en doğru tercih olacaktır. Ayrıca sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir şekilde uyku düzenine sahip olduğunuzda sorunun azalmaya başladığını göreceksiniz.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    aynur 1 hafta

    iyi günler benim kafatasım ağırlaşıyor benim dengem sarsılıyor yorgunluk halsizlik 3gündür yaşıyorum tansiyonum 8.5 oluyo arasıra mide bulantım oluyo ağzımınçi acımsı oluyo sebebini söyleyebilirmisiniz şimdiden tşk ederim

  • error: Content is protected !!