Katran Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Katran Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Katran nedir? katran ne için kullanılır? Katranın faydaları nelerdir? Katranın zararları var mıdır? Katranın zararları nelerdir?

Katran nedir?

Katran denilince ilk önce aklımıza gelen kömür oluyor, ancak katranın çok çeşitleri bulunmaktadır. Sizlere sırasıyla katran çeşitlerini aktaracağım.

Katran ağaç, kömür, petrol gibi organik dediğimiz maddeleri oksijensiz yani havasız bir ortamda bekletilip elde edilmesine denilmektedir. Havasız ortamda bekletilerek elde edilmektedir. Tek renk olarak bilinmektedir. Ancak katran siyah ve koyu kahve renklerinde karşımıza çıkabilir. Katranın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Ne kadar eski diye bakarsak Osmanlı imparatorluğundan günümüze kadar çeşitli değişimlere de uğrayarak getirilmiştir. Bu değişim katranın içeriği değil elde etme kolaylığının değişmesidir.

Kömür katranı nedir? Kömür katranı nerelerde kullanılır?

Kömür katranı genel olarak sıvı halde bulunmaktadır. Ve naftalin dediğimiz maddeyi andıran keskin ağır bir kokuya sahiptir. Akışmaz bir sıvı yapıya sahiptir. Çoğu insanlar katran ile zifti karıştırmaktadır. Ancak bilinmelidir ki katran ve zift birbirinden farklıdır. Şuanda günümüzde hemen hemen tüm maden ocaklarında yan ürün olarak koku kesici olarak da ele geçmektedir. Kömür katranı olarak adlandırdığımız maddeden yaklaşık olarak 200 den fazla bileşik madde elde edilmektedir. Elde edilmesi oldukça zordur çünkü yüksek ısıya maruz kalmaktadır. Genel olarak kömür ocaklarında koku giderici olarak da kullanılmaktadır. İnsan sağlığı açısında oldukça tehlikelidir. Sızdırma özelliği olmadığından hemen hemen tüm yol yapımlarında asfalta dökülerek kullanılmaktadır.

Katran genel olarak nerelerde kullanılır?

Katran kullanım yerleri olarak patlayıcı madde, boya, mikrop öldürücü, ahşap boyama gibi yerlerde de sık sık kullanılmaktadır. Günümüzde en çok kömür katranlarını yol yapımlarında görmekteyiz. Asfalt yapımlarında özellikle çokça işe yaramaktadır. Bunun yanı sıra çatı kaplamalarında da kullanılmaktadır. Kömür katranları elde edilirken yüksek miktarda ısı kullanılmaktadır. Yüksek ısı sonrasında bu yaklaşık olarak 450 c ye kadar ısıtılması sonucunda elde edilmektedir.

Kömür katranı elde edilirken belirli ısılarda belirli bileşikler elde edilir. ve belirli kısımdan oluşur. ilk kısım: bu bileşiklerin ısı oranıyla elde edilme bölümleri şunlardr; 200 c nin altında kalan kısmı yani uçuşan hafifleyen kısmı benzen, tolüen ve muhtelif asit olarak adlandırılmaktadır. İkinci kısım : 200-250 c nin üstünde ısı gören maddenin katran asitleri, ve naftalin elde edilmektedir. Üçüncü kısım :250-300 c nin üstünde ısı alan madde ise metilnaftalin, katran ruhu elde edilmektedir. Son kısım ise: 300-350 c nin üstünde buna ağır kısım da denilmektedir bu kısımda karbozol, antrasen , fenantren bileşikleri elde edilmektedir.

Ağaç Odun katranı nedir ? Ağaç odun katranı nerelerde kullanılır?

Katran ağaçların arasında en çok sert ve dayanıklı olan çamların ve reçineli olan ağaçlarından elde edilir. Bu koyu kahve rengine yakın olup, akışmaz ve sıvı yapısına sahiptirler. Bu katranın yapışkan bir yapısı vardır. Ayrıca keskin tatlı bir tadı bulunmaktadır. Kömür katranına oranla daha dingin bir kokuya sahiptir. Odun katranı kök ve gövde kısımlarının genellikle yakılmasıyla yüksek ısı sonrasında elde edilmektedir. Isı miktarı ise 240 ile 400 c arasındadır.

Kömür katranına oranla elde edilmesi daha kolaydır. Çoğunlukla Çam ağacından elde edilen katran genellikle çinko ve kurşunun yüzdürülmesinde ve deterjan sanayilerde, fabrikalarda mikrop arındırıcı, boya cilası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca patlayıcı özelliği ve zehirleyici özelliği bulunduğundan insan sağlığında oldukça tehlikelidir. Odun katranının sızdırma özelliği olmadığından özellikle uyuz olan köpeklerin tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Uyuz yarasının olduğu kısma sürülerek de kullanımı yapılmaktadır. Bu sayede kolay ve hızlı şekilde yara olan kısım kendini yenileyip iyileşme sağlamaktadır.

Katranın Faydaları:

Kara katran veya çam katranı,  kara çamdan elde edilmektedir. Bu katran kara renkli, bal kıvamında, keskin kokulu, kalın pekmez gibi bir sıvıdır.

Ten yaralarına, bilhassa veteriner doktorluğunda hayvanların deri rahatsızlıklarında, yaralara sürülmektedir. – Mide ayrıca bağırsak rahatsızlıklarına karşı, leblebi unu ile karıştırılır. Leblebi boyunda haplar yapılarak gün içerisinde üç defa birer tane içilmektedir.

Sarı katran: Sedir ağaçlarının çıralı kök ayrıca gövdelerinden elde edilmektedir. Bu katran dut pekmezi kıvamında ayrıca renginde, kırmızımtırak esmer renktedir.

Veteriner doktorunda, hayvanların deri rahatsızlıklarında yaralama sürülmektedir.

Andız katranı: Andız ağaçlarının kök ayrıca gövdelerinden elde edilmektedir. Siyahımtırak kırmızı renkli ayrıca hoş kokuludur.

Leblebi unu ile karıştırılarak nohut boyunda haplar yapılmaktadır, mide ayrıca hemoroite karşı gün içerisinde üç defa birer tane yutulmaktadır.

Balgam söktürücü özelliği vardır. Yemeklerden sonra birer tane alınmaktadır, üstüne sıcak olarak, ballı süt karışımı içilmektedir.

Uyuz hastalığına karşı, merhemlerin bileşimine girmektedir.

Göz hastalıklarının bazılarında, ateşe katran damlatılmaktadır, dumanında durulmaktadır.

Hemoroit ayrıca makat mayasılına sürülmektedir.

Saç dökülmelerine, kepeklenme ayrıca kaşıntılara, katranlı Arap sabunlu şampuan referans edilmektedir.

Temreye ardıç katranı sürülmektedir.

Katran köpüğü:

Çam katranı bir ölçü suyla karıştırılır, güçlü bir biçimde çalkalanır. Bunun neticesinde karışımın üstü köpüklenmektedir. Buna katran köpüğü ismi verilir.

Yaraların temizlenmesine kullanılmaktadır.

Akciğer veremi, baş ağrıları ayrıca saraya karşı, 5 gram. katran köpüğü masteki sakızı ile karıştırılarak 1 defada yutulmaktadır. Kalp içinde çok yararlıdır.

Nefes darlığı, göğüs ağrıları ayrıca öksürüğe karşı, 3 gram. katran köpüğü, 10 gram, meyan balı, 3 gram. toz anason karıştırılarak, gün içerisinde üç defa yemeklerden sonra içilmektedir.

Akrepler, katran köpüğü sürülen vücuda gelmez ayrıca sokmaz.

Baş ağrıları ayrıca üşütmelere karşı, bir bardak bal şerbetine 2 ve 3 gram. katran köpüğü konur ve içilmektedir.

Karaciğer ayrıca dalak rahatsızlıklarında, bir bardak bal şerbetine 3 gram. katran köpüğü konur, üç defa içilmektedir.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!