Kenger Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları

Kenger Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları

Kenger Nedir?

Kenger bitkisi üye olarak papatyagiller familyası içerisinde bulunmaktadır. Bu bitkiler boyut ölçüleri olarak 70 cm ile 80 cm gibi yükseklikler arasında bir değişiklik gösterebilmektedirler. Ayrıca bu bitkiler görünüm bakımından tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türü olarak ifade edilebilmektedir. Bu bitki ayrıca yılın Nisan ve Mayıs ayları içerisinde çiçek açmaktadır.

Sahip olduğu çiçeklerin açtığı zamanlar içerisinde morumsu kırmızı bir renk içerisinde çiçek açtıkları görülmektedir. Ayrıca bu bitkilerin baş kısımlarının olgunluk süreçleri içerisinde sarımsı yeşil bir renk içerisinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin en fazla Doğu bölgeleri içerisinde sofraların vazgeçilmesi olan bu bitki özellikle halk içerisinde kaynatılarak ya da kızartma işleminden geçirilerek bir yiyecek gibi tüketildiği bilinmektedir. Bu bitkiler bu özellikleri sayesinde toplanma dönemleri içerisinde satışa sunuldukları zaman halk arasında büyük bir ilgi ile karşılanmakta ve satma işlemini gerçekleştirmekte olan kişilerin ekonomik açıdan iyi bir kazanç sağlamalarını sağlamaktadır.

Yiyecek olarak tüketilmekte olan kengerin fiziksel özelliklerinin şu şekilde olduğundan bahsedebiliriz. Toprak altında kalan kısmının tüketilmesinden dolayı bu bitkinin yiyecek olarak kullanılan kısmı toprağa bulanmış gibi satılmaktadır. Satın alan kişi bunu temizleyerek tüketmektedir. Ayrıca renk olarak beyaz ile yeşil karışımı bir renge sahip olan bu bitkinin dikenli bir yapısının olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Oldukça lezzetli bir tadı bulunmaktadır.
Kenger Nerede Yetişir?

Ülkemiz sınırları içerisinde yetiştirebilmekte olduğumuz kenger bitkisinin oldukça fazla bir yetiştirilme alanının mevcut olduğundan sizlere bahsedebiliriz. Bundan dolayı her bölge içerisinde kullanım ve tüketilme amaçlarının farklılık gösterebildiği durumlar mevcuttur. Bu bitkiler ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi sınırlarında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde ya da Ege Bölgesi sınırları içerisinde yetiştirildiği söylenebilmektedir. Ülkemiz içerisinde en fazla tüketilmekte olan bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bölgeler içerisinde yaşamakta olan insanların bu bitki satışa çıktığı zaman kengeri derin dondurucu gibi yerlere depo ederek diledikleri zaman tüketmekte olduklarından da sizlere bahsedebiliriz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bu bitki en fazla yemek ve salataların içerisine konulmak suretiyle tüketilmektedir. Bunun yanı sıra Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer almakta olan illerimiz içerisinde kenger bitkisinin turşu şeklinde tüketildiği görülebilmektedir. Bu iller içerisinde daha çok kenger bitkisinin turşu, sulu yemekler içerisinde ya da pilav biçiminde tüketilmekte olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bitkilerin yemekler içerisinde kullanılacağı dönemler içerisinde hazırlanmasının uğraş verdiğini söyleyebiliriz. Hiç kenger yemeğinin nasıl yapıldığını ve hazırlanırken kengerin nasıl temizlendiğini görmediyseniz bu işin ne kadar uğraş veren bir süreç olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Bu kadar uğraş veren bir bitki türü olmasına rağmen bu bitkiyi tüketirken vermiş olduğu haz insanların bu bitkiyi temizlerken herhangi bir üşenme göstermemesini sağlamaktadır.

Kenger Faydaları

 • Bu kadar fazla tüketilmekte olan bir bitki türü olan kenger bitkisinin elbette ki çok fazla faydasının olduğunu söyleyebiliriz.
 • Bu kenger bitkisinin tüketildiği zaman kişilerin safra kesesi gibi organlarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra kulak zarı yırtılması gibi durumlara iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Bunlarla birlikte sakız haline getirilebilmekte olan kenger bitkisinin sakız çeşidinin tüketilmesi halinde kişilerin diş ve diş eti gibi problemlerini giderdiği düşünülmektedir.
 • Bununla birlikte bu bitki türünün ayrıca Şanlıurfa’nın Karacadağ bölgesi içerisinde yaşamakta olan vatandaşlarımız için oldukça iyi bir ekonomik gelir kapısı olduğundan söz edebiliriz. Ayrıca bu bitkinin tüketilmesinin kişilerde meydana gelmiş olan yüz felci gibi durumlara oldukça iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Bunun yanı sıra özellikler yüz bölgesi üzerinde meydana gelen kırışıklıkların önlenmesi için tüketilmesi gereken bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Görüldüğü üzere bu bitki türü hem kişilere ekonomik bir gelir yaratarak fayda sağlarken hem de çeşitli konular içerisinde şifa deposu olarak fayda sağlamaktadır.
 • Bu bitki aynı zaman içerisinde kramp çözücü bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte sinirleri güçlendiren ve migrene karşı faydalı olan bir bitki türüdür. İçerisinde bulunan çeşitli maddeler aracılığıyla kan temizleme özelliği bulunmakta olan bu bitkinin kişileri rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Ayrıca damar tıkanıklığı gibi problemleri önlediği bilinmektedir. Ayrıca kişileri prostat ve cilt kanseri gibi sağlık sorunlarına karşı koruduğu bilinmektedir.
 • Bu bitkilerin sahip oldukları tohumlarda yağ, protein ve lif bakımından zengin olduğu bilinmektedir.
 • Bu konularda zengin olmasının yanı sıra K, Ca, P ve Na gibi daha birçok mineral içerisinde barındırdığından dolayı iyi bir mineral kaynağı olarak bilinmektedir. Ayrıca içerisinde bulunmakta olan yağ asitleri, tokoferol ve sterolleri gibi içerikleri sayesinde beslenme içerisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu bakımdan tüketilmesi oldukça yararlı bir bitkidir.

Bu kenger bitkisinin biraz pahalı olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin pahalı olmasının bazı etkenleri söz konusudur. İlk olarak bu bitkinin sakız türünün toplanmasının oldukça güç olması sebebiyle, bununla birlikte bu kenger sakızını toplayan kişi sayısının oldukça az olmasından dolayı ve kış aylarının kurak bir şekilde geçmesinden dolayı bu kenger sakızının oldukça pahalı olduğu gözlenmektedir.

Kenger sakızı bitkisinin sarma olayı işleminin oldukça zor olması, dağlık bölgeler içerisinde yetişmesi gibi sebeplerden dolayı da fiyat konusunda bir yükseklik söz konusudur.

Kenger Zararları

 • Kenger bitkisi yiyecek olarak tüketilebilmekte olan bir bitki türü olduğundan sizlere bahsetmiştir.
 • Bununla birlikte bu bitki türünün herhangi bir şekilde zararlı bir yönünün olduğu tespit edilmemiştir.
 • Sadece kenger bitkisine karşı bir alerjiniz söz konusu olduğu durumlar içerisinde tüketmeniz sizleri rahatsız edecektir. Kenger bitkisinin sahip olduğu yaprakları, gövdesi, kökleri ve tohumu gıda olarak tüketilebilmektedirler.
Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!