Mercan Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Mercan Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Genel olarak eski çağlardan, Yunan mitolojisine ve antik çağlara kadar mistik inanışlara oldukça yer verilmiştir. Kötü hislerin ve kötü enerjilerin kaynağı her çağda araştırılmış türlü türlü çözümler aranmıştır. Doğal taşlarında etkisi bu arayışlar sonucunda keşfedilmiştir. Dünya üzerinde binlerce doğal taş türü vardır. Bazı taş türleri tedavi edici olarak kullanılmış, bazıları ise rahatlatıcı olarak kullanılmıştır. Değerli mücevherler ve süs eşyalarına da malzeme olmuş doğal taşlardan olan mercan taşından bahsedeceğiz bu yazımızda. Mercan taşı nedir faydaları nelerdir ne gibi özellikleri vardır bunların hepsinin cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

MERCAN TAŞI NEDİR?

Mercan taşının oluşumu yıllarca denizin altında yada toprağın altında mercan kireçlerinin fosillerinin bir araya gelerek tozlanarak farklı renklerde çıkıntılı kalıplarda doğal bir taş görünümü kazanarak oluşur. Oldukça değerli olan bu taşlar mücevherlerde, takılarda ve süs eşyalarında yaygın olarak kullanılır. Doğal bir taş olmasından ve insan eliyle oluşmasının mümkün olmamasından dolayı oldukça pahalıdırlar. Mercan çeşitleri arasında en göz alıcı olanı ise kırmızı mercanlardır. Daha çok denizlerde ve okyanuslarda rastlanılan bu mercan türü hem en gösterişli hem de en pahalı mercan türüdür. Mercanlar daha çok Avustralya ve Afrika kıyılarında çıkarılmaktadır. Daha çok sakinleştirici özelliği ile bilinen mercan taşı bir şifa kaynağıdır bu yüzden her ne kadar pahalı da olsa bu taşın kendine şifa sağlayacağına inananlar bu taşı almaya çalışır.

MERCAN TAŞININ ÖZELLİKLERİ

Mercan taşı oldukça güzel gösterişli bir o kadar da pahalı bir taştır. Şifa kaynağı olarak bilinen bu taşlar, yaraların iyileşmesinin hızlanmasında, eklem ve diz ağrılarında aynı zamanda bazı duygu durum bozukluklarında oldukça faydalı olarak kullanılır. Doğada belli bir süreç içinde kendi kendine oluştuğu için organik birleşikli taşlardır. Mücevher ve süs eşyaları ticaretinde oldukça yaygın olarak kullanılır. İşlendiğinde cam gibi parlar ve buda onun orijinal olduğunu kanıtlar. Birazda mercan taşının dış özelliklerinden bahsedelim.

RENKLERİ: Renkleri genellikle kırmızı, koyu kırmızı, pembe, fuşya, gül kurusu gibi pembe ve kırmızı tonlarıdır. Bu renkler arasında en ilgi çekici ve pahalı olanı şüphesiz ki kırmızı mercan taşlarıdır. Özellikle kolye, küpe gibi takılarda kullanılan bu taş tespih yapımında da kullanılarak çok fazla ilgi görmüştür. Parlak görünümü dikkat çekici renkleri ise onun doğal taşlar arasında çok daha fazla ilgi görmesine neden olmuştur.

ŞEKİLLERİ: Mercan taşları, denizin altından çıkarıldıkları için ayrıca deniz suyundan dolayı aşınmış ve bu aşınmalarla şekillenmiş taşlardır. Yeterince sert olan bu taşlar, girintili çıkıntılı ve pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Doğada bulundukları hali sivri ve dikenli kayalara benzese de gerçek şekillerini yontulduktan sonra alırlar. Sert oldukları için şekil verme yönünden bakır taşına göre çok daha avantajlıdır. Doğada bulundukları şekilleri ise bakır taşına benzetilmektedir.

BOYUTLARI: Denizin altında bulunan bu taşların boyutları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Sivri kayaçlar halinde bulunan bu taşlar. Kimi yerlerde çok büyük kümeler halinde metrelerce uzun boylarda ve bir o kadarda geniş çaplarda olurken, kimi yerlerde ise küçük kalıplar halinde bulunmaktadır. Genelde ağ kullanılarak toplanan bu kayaç yapıdaki taşlar çok çok küçük boyutlara geçip mücevherler ve süs eşyalarında kullanılacak boyutlara getirilebiliyor.

FİYATLARI: Doğada kendi hallerinde oluştuklarından ve çıkarılması yontulması işlenmesi mümkün olsa bile bu işlemlerin çok hassas ve uzun bir zaman almasından dolayı fiyatları yüksektir. Koleksiyoncuların çok fazla ilgi gösterdiği bu taşlar her ne kadar pahalı da olsa şifa getirdiği düşünüldüğü için alıcı bulması zor olmuyor. Renklerinin cazibesi, parlaklığı ve güzelliği sayesinde doğal taşlar arasında özenle seçilen taşlardan biridir.

NEREDEN ÇIKARTILIR: Üç tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı ülkemiz mercan taşı yatakları açısından çok fazla olmasa da zengindir diyebiliriz. Ülkemizde en fazla Ege bölgesinde İzmir’in Urla, Seferihisar gibi kıyı ilçelerinde çıkarılır. Bunun dışımda Muğla da, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ve Aydın’ın da kıyı kesimlerinde az da olsa çıkarılır. Akdeniz’de ise Antalya kıyı kesimlerinde mercan taşlarına rastlanır. Karadeniz ve Marmara denizi kıyılarında da az da olsa mercan taşlarına rastlanılır. Dünyada en çok Mercan taşı rezervi ise bir çok doğal taş gümüş ve elmasta olduğu gibi Afrika ve Avusturya kıyılarıdır.

MERCAN TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Mercan taşı denildiğinde akla ilk gelen bir şifa kaynağı olduğudur. Halk arasında bu yönüyle bilinen bu taş, mide rahatsızlıklarından eklem ağrılarına psikolojik rahatsızlıklardan kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde, tedavi edici ve iyileştirici olarak kullanılır. Özellikle şekil olarak böbreğe benzediği için böbrek rahatsızlıklarında çok daha etkili olduğu söylenir. Nefes darlığı sırasında da yaydığı enerji ile sakinleştirdiği ve solunumu rahatlattığı düşünülüyor.
  • Kişinin ruhsal durumundaki dalgalanmaya iyi geldiği de bir başka faydasıdır. Sürekli ruh hali değişen bir insanda örneğin çabuk sinirlenen hemen parlayan yada mutlu olduğunda yere göğe sığamayan insanlar için sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkisi vardır.
  • Diğer birçok doğal taş gibi mercan taşının da nazara ve kötü gözlere karşı koruyucu etkisi vardır. Bu inanışa göre taşın güzelliği parlaklığı tüm dikkatleri üzerine çekerek kem gözleri kendine almasıdır. Her ne kadar mistik olaylar da olsa bir yerde nazar kanıtlanmış bir olaydır.
  • Dikkat bozukluğunda, odaklanma sorunlarında bu taş kullanılarak bu sorun çözüme kavuşturulabilir. Doğal taşların insan gibi doğadan gelmesi bir bakıma yapı taşlarının benzediğini gösterir bu halde doğal taşlar ve insan birbirini tamamlayan iki ayrı madde gibi düşünülebilir. Yaydıkları enerji ile asıl yapılması gerekeni sağlayabilme gibi katkıları vardır.
  • Aşırı stres, panik atak gibi ağır ruhsal bozuklukların giderilmesinde en etkili yollardan biride mercan taşıdır. Özellikle öğrencilerin sınav stresi yetişkinlerin gelecek kaygısı gb büyükşehir sorunları insanın ruhunda ve bedeninde çeşitli zararlar verir bu durumdan kurtulmanın veya bu durumun etkisini azaltmanın en kısa ve pratik yolu mercan taşı kullanmaktır.
  • Bazı deri rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Özellikle sedef denilen döküntülü deri rahatsızığında çok fazla iyileştirici özellik göstermektedir. Özellikle kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim de de şifa kaynağı olarak adı geçen tek doğal taştır.
  • Kişinin yapacağı iş konusunda cesaretlenmesini sağlar. Örneğin bir iş için çalışıyor ve çabalıyorsunuz ama bu işi sunmaya geldiği zaman yeterince cesaretli olamıyor ve aslında bildiğiniz konularda bile yanılabiliyorsunuz bu gibi durumlarda yanınızda bir mercan taşı bulundurursanız faydasını mutlaka göreceksinizdir.
  • Mercan taşı mücevher sektöründe de oldukça ilgi gördüğü için o sektörde çalışanlara büyük getirisi olmaktadır.
  • Uyku bozukluğunda da etkili olan bu taşlar mekanik bir enerji sağlayarak iç huzurunuzu sağlar bu da çok daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.
  • İçimizdeki negatif enerjilerin dışa vurulmasını sağlar bir yandan da pozitif enerji depolayarak bu huzurlu halimizin kalıcı olmasını sağlar. Daha birçok faydası olan mercan taşının saymakla bitmeyecek özellikleri vardır.
Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!