Ökse Otu Nedir? Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları

Ökse Otu Nedir? Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları

Ökse otu, ökseotugiller ailesinden olup, parazit olarak yetişen bir bitki çeşididir. Oldukça çatallaşan bir dal sistemine sahip olan ökse otunun gövdesi son derece kısadır ve buradan da ağaçların dalına bitki özünü emmek amacıyla kökünü salmaktadır. Ökse otunun dallarının ucunda karşılıklı iki yaprağı bulunmaktadır ve zeytin yaprağına benzemektedir. Ekim ile Kasım aylarında beyaz ve nohut büyüklüğünde yapışkan meyveleri oluşan ökseotunun içerisinde bir ya da iki adet köşeli ya da oval tohumu bulunmaktadır.

Ökse Otu Nerede Yetişir?

Dal uçlarında sarımsı beyaz renkte küçük çiçekleri bulunan ökse otunun en fazla yetiştirildiği yer ise Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna, Türkistan ve Türkiye’dir. Ökse otu, Mart ile Nisan aylarında ya da Eylül ile Ekim aylarında toplanmakta ve meyveleri de ayıklanarak atılmaktadır. Ökse otu, yaprak ile sapı kurutularak muhafaza edilmektedir. Ayrıca ökse otunun yaprakları, sapotoksin, tanen, glikozit, inosit, urson ve viskotoksin adı verilen maddeleri içermektedir.

Ökse otu bitkisinin meyvelerinin etki kısmında visin adı verilmekte olan yapışkan madde bulunmaktadır ve bu madde ile kuşları tutmak üzere ökse hazırlanmaktadır. Ökse otu, farklı ağaçlar üzerinde ve farklı yerlerde ağaçların gövdesine tutunarak yetişmektedir. Ökse otunun akçaağaç, kiraz, kavak, akasya, erik, armut, kestane ve kavak ağaçları üzerinde yetiştiği görülmektedir. Ortalama ömrü yetmiş yıl olan ökse otunun herhangi bir tohumu bulunmadığı gibi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Ökse Otunun Faydaları

 • Yüksek tansiyonu düşüren ökse otu, yüksek tansiyon sebebiyle oluşmakta olan baş ağrılarını da geçirmektedir.
 • Ökse otu, sinirleri yatıştırıcı ve sinirsel spazmları giderici özelliğinin yanı sıra çarpıntıyı da hafifletmektedir.
 • Metabolizmayı düzenleyen ökse otu aynı zamanda damar sertliğine karşı da yararlıdır. Son dönemlerde yapılan bir takım kanser araştırmaları doğrultusunda ökse otunun tümör oluşumunu engellemekte olduğu da saptanan veriler arasındadır.
 • Nefes darlığı problemi bulunan kişiler ökse otu kullanarak nefes darlığından kısa bir süre içerisinde kurtulabilirler. Ayrıca ökse otunun kan basıncını düzenleme özelliği bulunması nedeniyle bu tür bir hastalığa sahip kişi tarafından şifa amacıyla kullanılabilir.
 • Ökse otu, astım hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı geçiren ve soğuk algınlığına bağlı öksürük probleminden muzdarip olan kişilerin ökse otu çayını birkaç gün içmeleri neticesinde öksürük probleminden kurtulabilirler. Ayrıca sara hastalığı olan kişiler ile sürekli olarak nöbet geçirenlerinde ökse otu kullanımı sonucunda bu nöbetlerin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle ökse otu, sara krizi yaşayan kişiler açısından sürekli olarak tedavi amacıyla kullanılmaktadır.
 • Kadınların regl döneminden birkaç gün önce ökse otu tüketmesi ile şiddetli adet sancılarından kurtulmaları mümkündür.
 • Ökse otu aynı zamanda ishal problemini tamamen önlemede kullanılan yöntemlerden biridir.
 • Ökse otunun çay olarak tüketilmesi bağırsak kanamaları gibi iç kanama durumlarında da etkili olduğu söylenmektedir.
 • Ökse otu meyvelerinin yakı sakızı ile beraber ezilmesi sonucunda ortaya çıkan karışım özellikle Van, Gaziantep ve
 • Şanlıurfa illerimizde yakı şeklinde romatizmal ağrıların son bulması amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca ezilmiş meyvelerin büyük çıbanlar üzerine konulması da çıbanın açılarak irinin çıkarılabilmesini de sağlamaktadır.
 • Diyabete iyi gelmesi ile bilinmekte olan ökse otu aynı zamanda anksiyete, stres, depresyon ve uykusuzluk gibi problemlere karşı da iyi gelmektedir ve stres hormonlarını azaltmaktadır.
 • Uykusuzluk problemi yaşayanlar içinde ökse otu çayı tüketimi önerilmektedir ve sinir sisteminde yatıştırıcı bir etki göstereceği için ökse otu sayesinde dinlendirici bir uyku uyumanıza da yardımcı olacaktır.
 • Ökse otuna dair son zamanlarda yapılmakta olan bir takım kanser araştırmalarına göre ökse otunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse otunun en çok tercih edilen kullanım şekli çay olarak tüketmektir. Ökse otunun çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere sebebiyet vermekte olduğu için uzmanlar tarafından çiğ tüketimi önerilmemektedir.

Kurutulmuş biçimde alınan ökse otunun kaynar su içerisinde bekletilerek, süzülmesi ve ardından çayını içilmesi önerilmektedir. Yaprak ve sap kısımlarının tüketilmesi mümkün olan ökse otunun meyveleri zehirli olduğu için ağız yolu ile tüketilmesi sonucunda oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Ökse otunun çayını hazırlamak için bir bardak kaynamış su içerisine bir ile iki tatlı kaşığı kuru ökse otu konulur ve beş ya da on dakika dinlendirilmesinin ardından süzülerek içilebilir. Ökse otunun üzerine kaynar su dökmek ya da dakikalarca kaynatmak yine uzmanlar tarafından önerilmeyen tüketim şeklidir. Ayrıca taze ökse otu yaprakları, bir gün öncesinden ıslatılarak ertesi günü meydana gelen su içilebilir.

Ökse Otunu Merhem Olarak Kullanmak,

Ökse otunun sahip olduğu taze beyaz meyveleri ezilerek, tereyağı ya da iç yağı ile güzelce karıştırılır ve merhem elde edilir. Fakat elde edilen bu merhem yalnızca haricen kullanıma uygundur. Ökse otundan elde edilen merhem dahili olarak kullanılamayacağı gibi kesinlikle ağızdan da alınmamalıdır. Ökse otu ile türevlerinden elde edilmekte olan ürünleri kullanmadan önce bir uzmana danışılması önerilmektedir.

Ökse Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Ökse otunun çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere sebep olmaktadır. Ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilen ökse otunun çiğ tüketimi anafilaktik şoka da sebep olabilmektedir. Ayrıca ökse otunun kullanımı emziren ve hamile kadınlara önerilmemektedir.

Ökse otu ekstresinin yaygın görülebilen yan etkileri arasında titreme, aşırı duyarlılık, enjeksiyon bölgesinde reaksiyon, ateş ve beyaz kan hücresi sayısının artması bulunmaktadır.

Ökse otu ekstresinin nadir görülen yan etkileri arasında ise ishal, tansiyon düşüklüğü, kusma, kan şekeri yükselmesi, kaşıntı, baş ağrısı, düşük nabız, kızarıklık, bayılma ya da kendinden geçme bulunmaktadır ve bu belirtiler aynı zamanda aşırı doz belirtileridir. Ökse otu ekstresinin çok nadir yan etkisi olarak ve aşırı doz ökse otu kullanımında yaşam kaybı olabilmektedir.

Ökse Otunun Kanser Tedavisinde Kullanımı

İngilizce karşılığı mistletoe olan ve bilimsel adı Viscum album olan ökse otu ürünleri diyet takviyesi ve homeopatik ürün olarak satılmaktadır. Ancak ne ülkemizde ne de ABD’de ökse otu ekstresinden yapılmış onaylı bir ilaç bulunmamaktadır.

Almanca konuşulan ülkelerde ekstraktının enjektabl formu kanser tedavisinin yan etkileri için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ökse otu, Avrupa’da kanser hastalarına en fazla reçete edilmekte olan bitkisel ürün olma özelliğine sahiptir. Ökse otu, tarihin her derde deva bitkilerinden biri olmasının yanı sıra ekstresi, kısırlık, kanser, menopoz, epilepsi, tansiyon, astım ve baş ağrılarında da denenmiştir.

Ökse otunun, insan deneyleri öncesini belirtmekte olan temel araştırmalara göre içeriğinde ki özlerinin bağışıklık sistemini kanser ile savaşmaya teşvik edebileceğini göstermiştir. Ayrıca ökse otunun insanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarında ise kanser tedavisine bağlı gelişebilen yan etkileri azaltabileceği düşünülmektedir.

Bazı insan ve hayvanlar üzerinde ökse otu ile yapılan klinik araştırmalara göre kanser tedavisinin olası yan etkilerini azalttığının gözlenmesinin yanı sıra hastaların daha uzun yaşadığını da gösteren çalışmalar mevcuttur. Kanser hastalığı kadar ökse otu özünün AIDS hastalarında bağışıklık sistemini olumlu anlamda etkileyebileceği bulunmuş olsa da bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğine yönelik yeterince kanıt bulunmamaktadır.

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!