Sünnetten Sonra Morarma Neden Olur?

Sünnetten Sonra Morarma Neden Olur?

Müslümanların inanışı gereği olan ve her erkek çocuğunun penisine uygulanan yönteme sünnet denir. Sünnette erkek çocuğunun penisinin başını örten ve koruyan ince bir zardır. Sünnette bu zar kesilerek penis başının açıkta kalması sağlanır. Dini yada kültürel gerekçelerden ötürü yapılan bir uygulamadır. Sünnetin bir gereklilik mi yoksa bir gelenek mi sorusu uzun yıllar tartışılmıştır.

Bazı kesimlere göre sünnet derisinin kesilmemesi bir çok hastalığı da beraberinde getirir diye düşünmektedir. Bazı kesimlerde tam tersi ne penis zarının penisin başını birçok tehlikeden koruduğunu savunmaktadır. Her ne kadar farklı görüşler dünyada tartışılmaya devam etse de bizim kültürümüzde erkeklerde sünnet farz kılınmıştır ve peygamber efendimizin bize sünneti olarak kabul edilmektedir.

Çocuklarda sünnet sonrası morarma nedenleri;

 • Sünnet işlemi sonrası kanamaların çok olması,
 • Sünnet sonrasında sargı bezlerinin çok sıkı sarılması,
 • Sünnet işlemi sonrasında kamış bölgesi dediğimiz yerde kan dolaşımının kanamayı durdurmak için yapılan baskıdan oluşmaması sonucu morarmalar gözlemlenebilir.

Bu sorunun değişik nedenleri olabilir fakat en bilinen nedeni zarın kesilmesinden sonra uygulanan sargı bezinin çok sıkı sarılmasıdır. Genelde sünnet işlemi bittikten sonra oluşan kanamalar dursun diye bezi sıkı sarma olayı olabilir ve buda tıpkı parmağınızı sıkı bir ip ile bağlamak gibidir. Kan dolaşımı yeteri kadar yapılamadığından dolayı peniste morarma gözlemlenir dikkat edilmediği takdirde daha büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Burada bir hekim tarafından uygulanan sünnet vakıalarında bu durumun daha az görüldüğünü söyleyebiliriz. Sünnet sonrası oluşan yaranın bakımı ve iyileşme süreci aradaki küçük ayrıntılara dikkat ederek hızlandırılabilir.

Sünnet yarası iyileşme sırasında berrak bir sıvı salgılamaktadır, bu yaranın iyileşmesi için önemli bir sıvıdır. Bu sıvı kuruduğu zaman ise donuk jel şeklini alır. Bu lenf sıvının belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi yapılırken ılık su ve pomadlar ile yavaş yavaş penise uygulanarak yapılmalıdır. Eğer bu işlem yapılmaz ve yara iyileşmesi gecikir ise bölgede sünnet kabuklanması oluşur bu durumun sonucunda da peniste kanamalar meydana gelebilir. Morarmaya da sebebiyet verebilir.

Sünnet sonrasında sıklıkla kanamalar gözlemlenir. Bu kanamalar için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Kanamanın durması için sargı bezlerini sıkıca sarmaktan özellikle kaçınmalısınız. Aksi takdirde penis başında ve yara bölgesinde ciddi morarmalar gözlemlenebilir.

Penis başına sünnetten sonra yapılan sargı bezinin uzun süre kalması da morluğa neden olabilir. Sargı bezinin penisten yirmi dört saat sonra çıkarılması gerekmektedir.

Sünnet işleminde bir diğer moraran yer ise kamış başı diye tabir ettiğimiz yeridir. Nadiren de olsa patlıcan rengine yakın bir morarma görülebilir. Bu tür bir olayda çocuğa çocuk aspirini vererek, sonrasında penis ılık batikonlu su ile pansuman yapılması lazımdır. Böylelikle bu morarma birkaç gün içerisinde geçecektir.

Çocuklarda sünnet sonrası morarmalar sünneti yapan kişinin uyguladığı yöntemlerden kaynaklanır. O yüzdende bu durumu takip edilmesi ve zamanında müdahale edilmesi gerekir. Anne baba olarak sünnet yaptırmak istediğinizde ilk başta bilinçlenip sonra uygulattığınız takdirde ya da doktorlar tarafından yapıldığı takdirde bu tür morarma vakıaları da olmamış olacaktır.

SÜNNETTEN SONRA GÖRÜLEBİLECEK SIKINTILAR

 • Sünnetten iki-üç saat kadar sonra geçici bir ağrı dönemi olabilir. Tarif edildiği şekilde ağrı kesici veriniz. Ağrı kesiciler yeterli olmazsa bir fincan kadar zeytinyağını kızartıp soğutunuz ve bir çay kaşığı ile yaranın üzerine dökünüz.
 • Çok nadir de olsa kanama olabilir. Bu durumda sünnetçiye hemen haber ediniz. Ancak sargıda görülen bir kaç damla kan, kanama değildir. Aşırı ağlama ve tuvalette kendini zorlamaktan olur. Kan akıp gidiyorsa ve dinmiyorsa, devam ediyorsa buna kanama denir. Bu durumda ailenin yapacağı bir şey yoktur.
 • İlk günlerde çocuk üstü açık gezerse ve açık bir şekilde yatarsa, sıcak yaz günü bile olsa, üşütür ve yeme içmeden kesilir. Sıcak içecekler içirin, karnına sıcak masajlar yapın ve muhakkak üzerini giydirin. Açık bir şekilde gezdirmeyin.
 • Sünnetten sonraki aylarda hassaslaşma yaşanabilir. Telaş etmeyiniz. Yapacak bir şey yoktur. Zaman içinde geçer.
 • Sünnetten sonraki gün kamış başı nadiren de olsa patlıcan rengi olarak morarabilir. Çocuğa çocuk aspirini içirmelisiniz, pipi ılık batticon’lu su ile pansuman yapılmalıdır. Bu morarma bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer.
 • Biraz bol kesilmiş sünnetler her zaman iyidir. Çocuk büyüdükten sonra bu fazlalık kaybolur. Kişi için en iyi sünnet bol kesilmiş olanlardır.
 • Gerçekten az kesilmiş sünnetler de olabilir. Bunları, işin uzmanı olan bir sünnetçiye kontrol ettirdikten sonra, gerekli olursa tekrar sünnet etmek gerekir.
 • En kötüsü sünnet derisinin bilgisizce aşırı kesilmesidir. Günümüzde en fazla bu hata yapılmaktadır. Maalesef telafisi yoktur.
 • Bazı çocuklarda damarları bağlamak için kullanılan ipler erimez ve mercimek tanesi veya nohut tanesi gibi derinin içinde hissedilir. Bunlar bir kaç ay gibi uzun bir sürede kendiliğinden erir gider. Herhangi bir müdahaleye gerek yoktur.

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!