Topaz Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Topaz Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar gelen doğal taşlar vardır. Bu taşlar yaydıkları enerjileri sayesinde birçok sorunun çözümünde kullanılmıştır. Bununla birlikte bu taşlar doğada kendi hallerinde bulundukları için insan eliyle üretimi mümkün değildir bu yüzden de maliyeti yüksek taşlardır. Bu taşlardan bazıları renksizken bazılarının oldukça göz alıcı renkleri vardır.

Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabildikleri gibi süs eşyası ve mücevher olarak da oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu taşlar kullanıldıkları zaman oldukça dikkat edilmelidir. Düzenli olarak temizlenmelidirler çünkü bazı taşların manyetik çekim özelliği bulunmaktadır. Bu sayede negatif enerjileri ve kirleri çekerler düzenli olarak yıkanmalarının sebebi budur. Bu yazımızda bu doğal ve enerjik taşlardan biri olan topaz taşından bahsedeceğiz. Topaz taşı nedir özellikleri nelerdir ne gibi faydaları vardır gibi tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Topaz Taşı Nedir?

Doğal taşlardan biri olan topaz taşı geçmişten günümüze kadar yaydığı yoğun enerjisi ile bilinmektedir. Topaz taşı doğada kendi halinde bulunmaktadır. Şekil olarak elmasa benzetildiği gibi elmas gibi işlenebiliyor oluşundan dolayı elmas ile sürekli karıştırılan bir taştır. Elmastan farklı olduğunu girdiği ortama göre ve o ortamın sıcaklığından kaynaklanarak renk değiştirmesinden anlayabiliyoruz.

Topaz taşı doğada en çok mavi renkli olanları bulunurken renksiz olanları da vardır bununla birlikte pembe, gri, yeşil, kırmızı, sarı, beyaz renkli olanları da vardır. Daha çok göz hastalıklarına iyi geldiği bilinse de ve bu yönde kullanılsa da daha birçok hastalığın tedavisinde daha da kullanılır. Dünya üzerinde en çok Brezilya’dan çıkarılır ve sayıları da oldukça azdır bu yüzden maliyetli taşlar arasındadır. Topaz taşı halk arasında bereket taşı veya aşk taşı olarak da bilinmektedir. Kullananların evine bolluk bereket ve huzur getireceğine inanılır.

Topaz Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların faydaları tarih boyunca bilinmiş ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bu taşların yararları bilimsel olarak kanıtlandığı gibi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim de bu taşların nimetlerinden bahsedilmiştir. Bazı hadislerde cennetin bu taşlarla süslendiği belirtilmektedir. Hatta Akik taşının kullanılması sünnettir. Tabi bu taşların doğru ve tam etki göstermesi için öncelikle inanç ve doğru kullanılması gerekmektedir. İnsan beyni düşünceleri yönünde vücuda mekanik bir etki sağlar eğer o taşın size iyi geleceğine kalpten inanmazsanız düşünceleriniz taşı olumsuz etkileyecektir. Topaz taşı çok fazla enerjik bir taştır ve bu enerjisi manyetik çekim özelliğindedir. Bu yüzden düzenli olarak temizlenip negatif enerji ve kirlerden arındırılmalıdır temizleme yöntemlerini aşağıda sıraladık

1-) Topaz taşı temizlenirken oldukça dikkat edilmelidir. Çizilmemeli ve düşürülmemelidir. Bu şekilde taş hasar görebilir ve istenilen etkiyi alamayabilirsiniz. Temizlik işlemini yaparken ilk olarak içinde su olan bir kaba taşı bırakabilirsiniz. Beş dakika sonra taşı sudan çıkarıp kuru bir bezle kuruladıktan sonra eskisi gibi kullanabilirsiniz.

2-) Topaz taşı temizlenirken bir başka yöntem de sirkeli suda bekletmektir. Bu işlem şu şekilde yapılır bir miktar su içerisine yine bir miktar sirke konulur sonra taş bu suyun içine atılır ve bir müddet sonra çıkarılır. Daha sonra aynı suyun içine bir bez parçası konulur bu bez parçası sudan alınıp iyice sıkıldıktan sonra1 – 2 dakika boyuna taş bu bezle silinir. Daha sonra kuruması için güneş gören bir yere bırakılır. Kuruduktan sonra normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

3-) Toprak bir çeşit çekim gücüne sahiptir. Yaz aylarında sıcak ve boğucu havalardan dolayı insanlarda bir rehavet oluşur. bu rehaveti toprağın alacağı düşünüldüğü için bu havalarda insanlar çıplak ayakları ile toprak üzerinde gezerler böylece toprak insan vücudundaki negatif enerjiyi ve elektriği alır. Topaz taşı temizlenirken de bu yöntem kullanılır. Topaz taşı toprağın üstüne konarak bir gün beklenir daha sonra eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

4-) Topaz taşı temizlenirken bir başka pratik yöntem de tuzlu sudur. Bir kaba bir miktar tuz ve su konulduktan sonra temiz bir bez bu su ile ıslandırıldıktan sonra taşı 3 – 5 dakika bu bezle silinir daha sonra kuru bir bezle kurulanır ve normal bir şekilde kullanılmaya devam edilebilir.

TOPAZ TAŞININ ÖZELLİKLERİ

 • Doğal taşlar arasında en enerjik taşlardandır. Çok fazla enerji yaydığı için çekim gücü yüksek olan bir taştır.
 • En çok göz rahatsızlıklarında kullanıldığı gibi daha birçok psikolojik ve ruhsal rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Doğada en çok mavi rengi bulunurken bununla birlikte pembe, kırmızı, yeşil, gri, sarı, beyaz ve renksiz olanları da bulunmaktadır.
 • Kullananlar için evlerine bolluk bereket getirdiğine işlerinin yola gireceğine ve kötü düşüncelerin onlara yaklaşamayacağına inanılır. Bu yüzden bereket taşı olarak da bilinir.
 • Dünya üzerinde topaz taşı miktarı oldukça azdır. Bu yüzden maliyetli taşlardan biridir. Dünya da en çok topaz taşı rezervine sahip olan yer Brezilya’dır.
 • Şekillenmesi kolaydır. Şekil verirken diğer bazı doğal taşlar gibi çok fazla kırılgan değildir. Bu yüzden şekil verilip yontulabilir. Ve şekil olarak elmasa benzetilir.
 • Doğada kendi kendine bulunur ve bulunduğu ortama ve bu ortamın ısısına göre renk değiştirme özelliğine sahiptir.
 • Temizlenmesi diğer doğal taşlara göre oldukça pratik ve kolaydır.
 • Süs eşyası ve mücevher yapımında en çok kullanılır.

TOPAZ TAŞININ FAYDALARI

 • Göz rahatsızlıklarına olan faydasından bahsetmiştik. Göz rahatsızlıklarına hem iyi gelir hem de oluşmasını önleme de rol oynar. Düzenli olarak kullanıldığında ve faydasına inanıldığında etkisini sizde göreceksiniz.
 • Saydam renkli veya renksiz olan topaz taşların akıl ve ruh sağlığı rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu taşlar beyne mekanik dalgalar yollayarak rahatlamasını sağlar.
 • Sakinleştirici rahatlatıcı ve duyguları dengeleyici etkisi vardır. Bu taşlar doğadan aldıkları enerji ile insan vücuduna etki ederler bu sayede kişinin duygu durumlarında yaşanan dalgalanmalar azalır.
 • Kişide oluşan bağışıklık sistemi ile ilgili olan rahatsızlıklara iyi gelir. Kişiyi hastalıklara ve olumsuz etkilere karşı bir kalkan gibi korur.
 • Kullanan kişiye özgüven verir doğadan aldıkları pozitif enerjiyi insan vücuduna yayarak kişyie cesaret verir. Yaptığı işe inanmasını ve başarılı olmasındaki yolda çabalaması yönünde motive edici etkiye sahiptir.
 • Salgın hastalılara karşı kişiyi korur. Bu taşlar doğa ile etkileşim halindedirler. İnsan vücudu da topraktan gelmektedir. Bu yüzden insan sağlığına en çok doğal olan şeyler iyi gelmektedir. Topaz taşı da bu şekilde bir sistem ile çalışmaktadır. Bu taşı doğru kullanıldığı ve faydalarına inanıldığı zaman salgın hastalıklara karşı nasıl korunduğunuzu görürsünüz.
 • Kişideki harareti siniri ve stresi alır. Bu taşların sakinleştirici etkisinden bahsetmiştir. Aynı şekilde zihni oluşan olumsuz düşüncelerden arındırır ve rahatlatır.
 • Uyku problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir. Kişide oluşan ve uyku problemine sebep olan sorunları veya düşünceleri çözmek için gerekli akıl azim ve çabayı elde etmenizde yardımcı olur.
 • Kişideki Kronik hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir.
Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!