Uyuz: Belirtileri, Sebepleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Uyuz: Belirtileri, Sebepleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Uyuz, derinin altında akan minik mikroskobik bir akarın neden olduğu, kaşıntılı derinin büyük bölümleri ile karakterize edilen bir istiladır.

Uyuz, insandan insana doğrudan temas yoluyla veya akarın ayrıca barındığı ya da insandan düşmüş olabileceği çarşaflara maruz kalması nedeniyle kolaylıkla bulaşır. Enfestasyon çok can sıkıcı ve rahatsız edici olsa da, bu sizin için acil bir sağlık riski oluşturmaz.

Uyuz Belirtileri

Uyuz hastalığı ilk geliştiğinde, belirtilerin ortaya çıkması altı hafta kadar sürebilir. Bununla birlikte, bir yeniden enfeksiyon durumunda, bağışıklık sisteminin akarları tespit etmedeki rolü nedeniyle iki gün kadar kısa bir sürede semptomlar ortaya çıkabilir.

Genel olarak, ilk kez olmasından veya beşinci kez böyle bir sıkıntı oluşmasından bağımsız olarak ortaya çıkan semptomlar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Genellikle geceleri çok artan kaşıntılar,
 • Çok sayıda iz veya küçük kabarcıklara ek olarak, cilt üzerinde görülebilen minik izler.

İz/Yanıkların Oluşması

İzler en çok cildin kıvrımlı alanlarında görülür. En yüksek akar yoğunluğuna sahip ortak alanlar ise şunlardır:

 • Koltuk altı
 • Her parmak arasındaki boşluklar
 • Bel
 • Bileklerinizin iç tarafı
 • Dirseğin iç kısmı
 • Kalça
 • Dizlerin arkasında
 • Göğüslerin altında

Nadiren, bazı insanlar binlerce uyuz akar ve yumurtalarını içeren bu kabuklarla cildin sert bir şekilde kabuklanmasına neden olan Norveç uyuz istilası ile karşı karşıya kalabilirler. Çoğu kişide ortaya çıkan uyuz tipinin, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha fazla olduğu için çok daha bulaşıcıdır.

Uyuz Nedenleri

Uyuz istilasının akarlara neden olduğu tespit edilmiş olsa da, uyuzun yayılma sebeplerini açıklamak daha doğrudur, çünkü bu istilaya yol açar.

Bu durumun aşağıdaki şekillerde gerçekleşmesi olasıdır:

Direkt cilt teması, sarılmak, el sıkışmak veya mevcut istilalara maruz kalan başka bir kişiye yakın olmak gibi,

Uyuz olmuş olan biri tarafından kullanılan kıyafetlerin, havluların veya yatak çarşaflarının paylaşılması,

Pencere panjurları – akarlar, odayı yetişkin akarlarından yeterince temizlediğinizi düşündüğünüzde bile, pencere panjurları veya perdeleri üzerinde yaşayabilir. Daha sonra istila döngüsünü bir kez daha başlatarak giysilere, yatağa veya daha fazlasına geri transfer edebilirler.

Uyuz istilası aşağıdaki yerlerde çok daha çabuk yayılır:

 • Okullar ve üniversiteler
 • Soyunma odası ve duş alanları
 • Cezaevleri
 • Hastaneler
 • Rehabilitasyon veya bakımevi tesisleri

Uyuz Hastalığının Teşhisi

Çoğu zaman, doktorunuz cildinizi görsel olarak inceleyebilir ve akar varsa bir sonuca varabilir. Net bir şekilde görünmemesi durumunda, küçük bir deri bölümü kesilebilir ve tanıyı doğrulamak için mikroskop altında analiz için laboratuara gönderilebilir.

Bir mikroskop ayrıca, yok etme işleminin başarılı olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olabilir, çünkü yumurtaların varlığı yine de tekrardan enfeksiyon oluşma riskini önemli ölçüde arttırır.

Uyuzun Tedavisi

Uyuz hastalığının başarılı bir şekilde tedavisi genellikle doktorunuz tarafından belirlenen maddeler ile hem yetişkin akarların hem de yumurtalarının tamamen yok edilmesini kapsar.

Köpeklerdeki uyuzun insanlarda uyuzluğa neden olan akarların neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu aynı zamanda uyuz için tedavi seçeneklerinin çoğunun neden köpeklerde uyuzluk tedavisi için de aynı olduğunu açıklamaktadır.

Yardımcı Teknikler

Parazitlerin yok edilmesine yönelik tedavi, bir uyuz istilasının çözülmesi için gerekli olsa da, uygun destekleyici teknikler olmadan, hemen sonra tekrar dezenfekte edileceğiniz veya tüm akarları tamamen ortadan kaldıramazsınız.

Özellikle, mutlak imha sağlamak için bu uygulamaları izleyin:

Tüm Nevresimleri Sıcak Suda Yıkama (minimum 50 derece). Bunlar arasında tüm giysiler, çarşaflar ve yastık kılıfları, yastıklar, havlular, halılar, perdeler ve odalarda panjurlar bulunur. Bir evi birden fazla kişiyle paylaşıyorsanız, tam bir tarama yapılmalıdır. Daha sonra, yıkanmış çarşaflar en az 10 dakika boyunca çok yüksek bir ısıda bir ısı kurutucuda döndürülmelidir.

Vakumlama

Akarlar vücuttan çarşaflardan düşebilir ve bu şekilde üç güne kadar yaşayabilir, bu başkasına transfer olmak ve tekrar tekrar üremeye başlamak için yeterli bir zamandır. Tercihen buharla temizleyen bir elektrikli süpürge, diğer akarlardan yıkanamayan yüzeylerden kurtulmanın harika bir yoludur.

Sonuç

Uyuz yukarıdaki teknikler kullanılarak etkili bir şekilde tedavi edilebilir, ancak vücudunuzdaki parazitlerden kurtulmak için tedavi ederken çevrenizi de tedavi etmeniz gerektiğini vurgulamanız gerekir.

Cilde uygulanan pestisitlerle, toksik olduklarından ve çocukların erişemeyeceği, gözlerinizden ve ağzınızdan uzak tutulmaları gerektiğine özel dikkat gösterilmelidir.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
error: Content is protected !!