Vücutta Aniden Çıkan Morluklar Nedir? Neye işarettir?

Vücutta Aniden Çıkan Morluklar Nedir? Neye işarettir?

Morarmalar cildin morumsu veya mavimsi renk almasıdır. Birçok farklı faktör nedeni ile morarmalar meydana gelebilir. Çarpma, darbe yâda bir hastalık belirtisi olabilir. Kılcal damarların zarar görmesi ile meydana gelir. Ayrıca beyaz tenli insanların birçoğunda kılcal damarların cildin üst düzeyine yakın olması sebebi ile de daha kolay morarmaların oluştuğu bilinmektedir. Cilt altına kanın sızması sonucu oluşan morluklarda vücut metabolize eder ve 3-5 gün oksijen azalmasına bağlı olarak önce mor, kahverengi ve yeşil renk almaktadır. Kişiden kişiye bu süre değişse de genellikle 12 – 18 gün arasında morluklar kendi kendine kaybolmaktadır. Özellikle nedenini hatırlamadığımız morlukları sık sık yaşıyor isek, iyi gözlem yapmamız gereklidir.

Cildimizde morarmalar ya da berelenmeler zaman zaman meydana gelebilir. Genellikle çoğumuzun önemsemediği bu morluklar ciddi hastalıklar belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Ciltte meydana gelen 1 cm den daha büyük olan deri altı kanamaları ekimoz olarak tanımlanır. Halk arasında morarma olarak bilinen kendiliğinden oluşan bu durumun ihmal edilmeden uzman bir doktora gösterilmesi gereklidir. Eğer morluklar nedensiz oluşuyorsa, ağrısız ama tekrar ediyorsa, birden fazla ise, diş eti, burun kanamaları ile birleşti ise, ateş halsizlik ile beraber ise, küçük çarpmalarda büyük çaplı morarmalar oluyor ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Morarma Nedeni ve Büyüklüğü

Ekimoz yani morarmalar çarpma ile oldu ise rengi ve büyüklüğünün çarpma şiddeti ile karşılaştırılmalıdır. Bu aşamada morarmanın kendiliğinden mi yoksa çarpma ile mi oluştuğu belirlenmelidir. Çarpma ile oluşan normal morarmalar genellikle sarı ve yeşil renk olur. Bir süre sonra siyaha dönüşür. Son olarak ten rengine bürünür ve kaybolur. Eğer morarma durumu her hangi bir çarpma darbe durumu olmadan meydana geliyor ise ya da küçük bir çarpma da büyük morarma oluştu ise uzman doktora muayene olmak gereklidir.

Cildimizde meydana gelen nedensiz morarmalar bir kan hastalığı belirtisi olabilir. Kandaki pıhtılaşma sorunlarına bağlı morarmalar yaşanabilir. Trombosit diye adlandırılan pıhtılaşma hücrelerinin azalmasına ya da işlevlerinin bozulmasına bağlı olarak oluşan pıhtılaşma sorunları aynı zamanda bazı protein eksikliklerinden de meydana gelebilir. Bundan başka bazı lösemi, kemik iliği kanserleri ve lenf bezi tümörleri nedensiz morarmalara neden olmaktadır. Bu morarmalara ek olarak diş eti kanamaları ve küçük kesiklerde fazla kanamalar da bu hastalıklardan birinin belirtisi olabilmektedir.

Morarmalar aynı zamanda yaş ile alakalı olarak meydana gelebilmektedir. Genç yaşta oluşmayan ama ileri yaşlarda cildin incelmesi ile başlayan morarmalar yaşanabilmektedir. İncelmiş olan cilt çarpmalara karşı güçsüzleşir. Ayrıca yaş ilerlediğinden kan damarları daha kırılgan bir hal almaktadır. Bu durumda kolay morarmalara neden olur.

Nedensiz Morarmalarda İlaçların Etkisi

Birçok hastalığın tedavisinde kullandığımız ilaçların yan etkilerinden biri de morarmalar olabilir. Aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçlar bu etkide başı çekmektedir. Aynı zamanda steroidler yani kortizonlar ve depresyon ilaçları morarmaya neden olabilirler. Balık yağı, çinko ve birçok gıda takviyelerinin yan etkisi olarak morarmalar meydana gelebilir. Hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların reçetesinde bulunan yan etki açıklamaları mutlaka okunmalıdır.

Morarmalar Yaşamamak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Dengeli beslenmeli ve c vitamini alımı yeterli miktarda olmalıdır. C vitamini kollajen denilen bağ, deri ve kemiklerin yapımında gerekli olan bir proteinin korunmasından sorumludur. C vitamin eksikliği kolay morarma ve diş eti kanamalarına neden olabilir.
 • Güneş ışığı bilindiği gibi faydası ve zararı olan bir ışın türüdür. Aşırı güneşlenmek cilt altı damarları zayıflattığı için morarmalara neden olmaktadır. Bu sebeple mutlaka güneşlenirken dikkatli ve ölçülü olmak gereklidir. Yalnız güneş nedeni ile oluşan morluklarda hassasiyet ve acı hissedilmektedir.
 • Egzersiz yaparken süre ve kasların yorulmamasına dikkat edilmelidir. Kasların aşırı derecede zorlanması sonucunda damarlarda çatlaklar meydana gelir ve bu çatlaklar morluklara neden olur. Böyle bir durum oluşur ise mutlaka buz uygulaması yapılmalıdır.
 • Alkol tüketiminin fazlasının zararları bilinmektedir. Kemik iliğine toksit etki yapan alkol tüketimi trombosit diye bilinen pıhtılaşma hücrelerinin ilikteki yapımını bozarak morarmalara neden olmaktadır.

Bacakta Morarma Neyin Belirtisidir?

Bir vuruk olmadan bacaklarda morarma meydana geldi ve uzun süre devam etti ise bu durum ciddi bir kan hastalığı belirtisi olabilir. Çarpma şiddeti ile morarma derecesi orantısı da önemlidir. Özellikle diz hizasından yukarı kısımda morarma meydana geldi ise kan hastalığı açısından tahlil yapılarak bakılması gereklidir. Diz hizası altında oluşan morluklar genellikle çarpma nedeni ile oluştuğundan endişelenmemek gereklidir.

Morarmaya Sebep Olan Hastalıklar

Çoğunlukla karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak morarmalar meydana gelmektedir. Morarma tüm vücudun her yerinde görülebilir. Sinir sistemindeki travmalar morarma nedeni olabilir. Uyuşturucu kullanımı, kafatası içi kanamaları, beynin oksijensiz kalması morarmalara neden olur. Uyuşturucunun morarmaya neden olmasının sebebi nefes alım sistemini bozmasıdır.

Solunum sistemi rahatsızlıkları olan bronşit, zatürre ve bronşiolit, Koah atağı, akciğer damalarının emboli ile tıkanması, akciğerin patlaması ani ve nedensiz morarmaların sebebi olabilir.

Kalp ve damat sisteminde ise doğuştan kalp damarlarındaki anormallikler ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklar morarmalara neden olur. Ayrıca kalp yetmezliği ve kalp kapak rahatsızlıkları da morarma meydana getirebilir.

Kırımızı kan hücrelerinde aşırı artma ki bu artışlar da yine kalp ve akciğer hastalıklarından kaynaklanır. Bu hastalıklardan korunmak ve kalp ve akciğere iyi bakmak gereklidir. Özellikle sigara ve alkol kullanımından uzak durmak gereklidir.

Yüksek rakımda yaşayan insanlarda ya da aniden yüksek rakıma çıkma gibi durumlarda aşırı soğuğa maruz kalmak nedeni ile de morarma meydana gelebilir.

Vücuttaki ani morlukların sebebi olan en tehlikeli hastalık lösemidir. Lösemi halk arasında kan kanseri olarak bilinmektedir. Bu hastalık bilinen en tehlikeli kan hastalığıdır.

Morarmalar Ne Zaman Tehlikelidir?

İhmal edilmeyecek kadar önemli bir durum olan morluklar aşağıdaki şekillerde gelişiyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Birden fazla yerde morarma meydana geliyor ise.
 • Kendi kendine bir darbe olmadan oluşuyor ise
 • Sürekli tekrar eden ve ağrı hissedilmiyor ise
 • Morarma ile birlikte diş eti kanamaları, genital bölge kanamaları ve burun kanamaları var ise
 • Ek olarak halsizlik, ateş hissediliyor ise
 • Darbe şiddeti ile morluk oranı büyüklüğü çok fazla ise

Ani Morarma Tedavisi

Uzman doktor tarafından muayene edildikten sonra özellikle diz üzerinde meydana gelen morluk durumlarında hastanın başka bir rahatsızlığı olup olmadığı sorgulanır. Morarmanın pıhtılaşma ve trombositler den kaynaklandığı düşünülür ise tam kan sayımı ile bu durum belirlenebilir. Trombosit sorunları ilaç yan etkisi ve enfeksiyon durumlarından kaynaklanır. Bu durumda enfeksiyon tedavisi uygulanır.

Nedensiz morluklarda en büyük tehlike olan lösemi ise yine kan sayımında belirlenebilir. Pıhtılaşma sorunu ile başlayan hastalık genellikle çocuklarda ortaya çıkmadır. Bu nedenle küçük çocuklara sahip ailelerin çocuklarının özellikle diz hizası üzerinde oluşan morlukları dikkatli bir şekilde gözlemlemeleri gereklidir. Bu yapılan testler sonucunda şüphelenen bazı hastalıklar ile ilgili ayrıntılı testler yapılır. Ardından hastalıkların tedavisi için ilaç, iğne ve diğer tedavi yöntemlerine başvurulur.

Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (1)
 • comment-avatar
  Zubeyir 2 ay

  Ya bende de ara sıra oluyor aniden morarmalar görünüyor özellikle bacak kısmında

 • error: Content is protected !!